Partner serwisu Visa dla biznesu

Nad Warszawą przeleci pierwszy autonomiczny dron medyczny

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Technologie
Opublikowano: 17 października 2019, 15:13 Aktualizacja: 18 października 2019, 10:54

Już niedługo nad Warszawą przeleci pierwszy autonomiczny dron, który będzie przewoził przesyłkę medyczną – dowiedziała się Rzeczpospolita. Bezzałogowe maszyny mają być prawdziwą rewolucją w branży logistycznej i medycznej. 

Gazeta pisze, że będzie to pierwszy przelot autonomicznego drona nad polskim miastem i ma do niego dojść już na początku listopada. Maszyna wystartuje z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie i skieruje się w stronę Instytutu Kardiologii w Aninie. Robot będzie przewoził przesyłkę medyczną. Może to być na przykład transport krwi, lub próbki medycznej – czytamy w Rzeczpospolitej.

Bezzałogowe drony to przyszłość

Rzeczpospolita dowiedziała się, że pierwszym dronem niesterowanym przez człowieka, który wzbije się w przestworza nad polskim miastem będzie Hermes – produkt rodzimej spółki Spartaqs. Hermes przeleci około 8 kilometrów, co nie powinno być problemem, ponieważ w trakcie testów robot był w stanie pokonać dystans dwa razy większy.

Dziennikarze Rzeczpospolitej zwracają uwagę, że drony transportujące towary mają być prawdziwą rewolucją w branży logistycznej. Zgodnie z informacjami podawanymi przez gazetę do testów takich rozwiązań przymierza się między innymi InPost i Poczta Polska. Swoje bezzałogowe drony w Polsce chce także testować Amazon. To nie wszystko. Tego typu roboty znajdują się również w kręgu zainteresowań miast: między innymi Torunia, czy gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – czytamy w Rzeczpospolitej.

Nie ulega wątpliwości, że autonomiczne drony to przyszłość transportu. Tego typu urządzenia są w stanie z powodzeniem przewozić paczki, bez udziału fizycznych pracowników i bez ryzyka utknięcia w korku. Już niedługo zamiast kuriera na Twoim ganku może pojawić się dron i to wcale nie jest wizja rodem z filmu science fiction.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nad-warszawa-przeleci-pierwszy-autonomiczny-dron-medyczny