Na zdjęciu od lewej: CFO Basil Sgourdos, CEO Bob van Dijk

NewCo to nazwa robocza (od New Company) – oficjalna zostanie zaprezentowana w najbliższych miesiącach. Naspers będzie właścicielem 75% akcji nowego podmiotu, pozostałe 25% przeznaczone jest na sprzedaż (free float). Jednym z celów utworzenia nowej grupy i wejście na giełdę w Amsterdamie (Euronext) jest zmniejszenie zaangażowania na giełdzie w Johannensburgu (gdzie Naspers jest największą spółką).

Naspers emigruje do Holandii

Naspers to wielka firma, której kapitalizacja sięga 100 mld dolarów. Jedną z najbardziej udanych inwestycji Naspersa to chiński Tencent, który bardziej znany jest jako operator WeChatu – największej multiplatformy social media w Chinach, która umożliwia m.in. dokonywanie płatności. W 2001 roku południowoafrykański gigant zainwestował w Tencent 32 mln dolarów. Dzisiaj jest ona warta 421 mld dolarów, a 31% udział Naspersa ok. 133 mld dolarów. Wejście na giełdę w Amsterdamie ma ułatwić pozyskanie nowego kapitału na inwestycje. Ponadto przeniesienie firmy do Europy jest mile widziane przez inwestorów. Lepiej być firmą notowaną na rynku rozwiniętym (Holandia) niż rozwijającym się (RPA). Fundusze mają wtedy większą swobodę.

Rozwiąże to też problem niedowartościowania Naspersa względem swojego udziału w Tencent, który jest wyceniany wyżej niż cały Naspers. Wg analityków oznacza to, że Naspers powinien być szacowany nawet na 40% więcej niż obecnie. Jedną z przyczyn jest obecność na johannesburskiej giełdzie (waga Naspersa w indeksie JSE SWIX to 23%). Tylko 4% przychodów generowanych jest w Republice Południowej Afryki.

Internetowy gigant jest cztery razy większy od drugiej największej firmy notowanej na tym samym parkiecie, a to na skutek przepisów regulujących giełdę (limity ostrożnościowe), zmusza niektórych udziałowców instytucjonalnych do wyprzedaży akcji (nawet jeśli jest to nieracjonalne ekonomicznie).

Internetowe firmy zmieniające świat na lepsze

Bob van Dijk, CEO Naspersa powiedział, że utworzenie i wejście na giełdę nowej, globalnej grupy świadczącej usługi w Internecie to ważny krok dla firmy, który umożliwi stworzenie silnej platformy do przyciągania kapitału inwestycyjnego, dopasowanego do celów wzrostu Naspersa. Dijk podkreśla, że oferta giełdowa będzie atrakcyjną okazją dla międzynarodowych inwestorów technologicznych, którzy chcą mieć dostęp do wyjątkowego portfela aktywów w skład, których wchodzą wiodące i najszybciej rozwijające się firmy internetowe na świecie.

W portfolio Naspers znajdują się takie firmy jak Avito, PayU, eMAG, PaySense, SimilarWeb, takealot.com, iFood i wiele innych. Zapewne polskim konsumentom najwięcej powie fakt, że Naspers jest właścicielem OLX, a jeszcze do niedawna także Allegro. A co się stanie z giełdą w Johannesburgu? Wróci do normy. Z kolei Europejczycy powinni się cieszyć, że na europejskim parkiecie znajdzie się firma, która ma poważny udział w jednym z najwiekszych internetowych chińskich gigantów.