HBO GO to przede wszystkim świetne autorskie seriale – „Gra o Tron”, czy popularny ostatnio „Czarnobyl”. Netflix także stawia na własne produkcje, ale oferuje przy tym znacznie większą bibliotekę i większe możliwości technologiczne. Z kolei Amazon Prime Video stara się dogonić konkurencję pod względem dostępnych tytułów i ich tłumaczenia na język polski. Warto przypomnieć, że tempa wyścigu nie wytrzymał Showmax, który na początku 2019 roku wycofał się z Polski.

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych serwisów do słuchania audiobooków.

HBO GO – świetne seriale w atrakcyjnej cenie

HBO GO

Głównym atutem HBO GO są oryginalne seriale wysokiej jakości – takie jak „Gra o Tron”, „Westworld”, „Ślepnąć od świateł”, czy „Czarnobyl”. Wszystkie tytuły dostępne w ramach serwisu posiadają polskie napisy lub lektora. Produkcje HBO mają bardzo dobrą reputację – nie tylko w Polsce.

HBO GO oferuje jeden rodzaj abonamentu – za 19,90 zł miesięcznie. W tej cenie otrzymujemy dostęp do wszystkich tytułów w jakości HD i Full HD (brak Ultra HD). Z jednego konta skorzystają maksymalnie dwie osoby (produkcje można oglądać na dwóch urządzeniach jednocześnie), a do pojedynczego profilu można przypisać maksymalnie 5 urządzeń.

Jak wykupić abonament? Na stronie HBO GO, albo u operatorów współpracujących z firmą. U niektórych dostawców HBO GO oferowane jest jako dodatek przy zakupie kanałów HBO i HBO2. Płatności można dokonać tylko za pomocą kart płatniczych i PayPala. Darmowy okres próbny trwa aż 30 dni. Pod tym względem HBO wygrywa z Netflixem i Amazon Prime Video.

Obecnie z HBO GO można korzystać na następujących platformach: PC i MAC, iPhone, iPad, smartfony i tablety z systemem Android, Samsung Smart TV, LG Smart TV, Android Smart TV oraz Sony PlayStation 3 i 4. HBO GO jest też kompatybilne z Apple TV 4, Airplay i Chromecast.

Niestety produkcji HBO GO nie obejrzymy w trybie offline.

Od 21 października 2019 roku okres próbny na HBO GO wynosi już tylko 7 dni. Serwis wprowadził także możliwość oglądania produkcji w trybie offline. Niestety od 21 listopada 2019 roku cena abonamentu wzrosła do 24,90 zł miesięcznie.

Plusy HBO GO:

 • świetne oryginalne produkcje,
 • niska cena (Od 21 listopada 2019 roku cena wynosi 24,90 zł za miesiąc),
 • okres próbny trwający 30 dni,
 • wszystkie produkcje w polskiej wersji językowej.

Minusy HBO GO:

 • brak możliwości oglądania treści bez dostępu do Internetu (od 21 października 2019 HBO GO wprowadziło już taką funkcję),
 • mniej obszerna biblioteka w porównaniu z Netflixem,
 • brak jakości Ultra HD,
 • brak możliwości personalizacji konta i tworzenia profili – mniej wygodne użytkowanie przez kilka osób.

Netflix – elastyczne pakiety i bogata biblioteka

Netflix

W odróżnieniu od HBO GO Netflix oferuje aż trzy rodzaje abonamentów. Jest drożej, ale z jednego konta może wygodnie korzystać aż 5-ciu użytkowników. Ceny abonamentu na Netflixie przedstawiają się następująco:

 • opcja Podstawowa: cena 34 zł miesięcznie. Produkcje można oglądać w jakości SD i tylko na jednym urządzeniu,
 • opcja Standard: cena 43 zł miesięcznie. Seriale i filmy obejrzymy na dwóch urządzeniach jednocześnie w jakości HD,
 • opcja Premium: cena 52 zł miesięcznie. Ten pakiet daje możliwość oglądania materiałów na czterech urządzeniach jednocześnie w jakości HD i Ultra HD.

W ramach jednego konta można stworzyć aż 5 różnych profili – nadamy im nazwę, wybierzemy zdjęcie, a Netflix zapamięta oglądane przez nas produkcje i poleci nam podobne pozycje. To wygodne rozwiązanie na przykład dla rodziny z dziećmi – zarówno rodzice, jak i pociechy mogą korzystać z własnych subkont i oglądać wybrane seriale bez przeszkadzania sobie nawzajem. To także dobre rozwiązanie dla paczki znajomych. Niestety darmowy okres próbny na Netflixie wynosi obecnie tylko 7 dni.

Wybrane produkcje Netflixa można zapisać w pamięci aplikacji, dzięki czemu będzie je można odtworzyć bez dostępu do Internetu. Netflix jest dostępny na prawie wszystkich urządzeniach. Współpracuje z Chromecastem i Airplay, a także jest wbudowany w platformy dla dekoderów, telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray. Pod względem technologicznym zdecydowanie wygrywa z HBO GO – oferuje filmy i seriale w jakości Ultra HD, łatwiej integruje się z dekoderami i telewizorami, a także pozwala stworzyć osobne profile do użytkowania jednego konta.

Netflix pozwala na oglądanie ponad 3 tys. filmów i seriali. Obejrzymy takie oryginalne produkcje jak „House of Cards”, „Black Mirror”, „Narcos”, czy „Stranger Things”. Dostępne są także inne popularne tytuły – „Wikingowie”, czy „The Walking Dead”. Katalog filmów także jest dość bogaty, ale nie wszystkie są produkcjami z najwyższej półki.

Polacy czekają na jeszcze jeden serial od Netflixa – mowa oczywiście o „Wiedźminie”. Pierwszy odcinek o przygodach Geralta z Rivii powinien pojawić się już pod koniec bieżącego roku, chociaż moim zdaniem mocno rozczarujemy się tą produkcją. Nie dlatego, że Netflix nie stanie na wysokości zadania, ale dlatego, że oczekiwania Polaków są tak duże, iż praktycznie nie da się ich zaspokoić. Ale to tylko drobna dygresja.

Plusy Netflixa:

 • bardzo zasobna biblioteka filmów i seriali,
 • dobre autorskie produkcje,
 • możliwość oglądania treści w Ultra HD,
 • dostępność na większości urządzeń i łatwa integracja,
 • możliwość oglądania wybranych treści w trybie offline,
 • elastyczne oferty abonamentowe i wygodne zarządzenie kontem przez kilka osób.

Minusy Netflixa:

 • stosunkowo wysoka cena,
 • tylko siedmiodniowy okres próbny,
 • wiele filmów w katalogu to produkcje wątpliwej jakości (ale może za bardzo się czepiamy).

Amazon Prime Video – gonią konkurencję

Amazon Prime Video

Na koniec bierzemy na warsztat Amazon Prime Video. Serwis pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, a już na pewno od niedawna oferuje szerszy katalog filmów i seriali. Od około miesiąca interfejs aplikacji Prime Video jest także dostępny w języku polskim, a w polskie napisy i lektora została wyposażona już znaczna część tytułów.

Abonament Amazon Prime Video to koszt 2,99 euro przez pierwsze pół roku, po czym cena wzrasta do 5,99 euro. Zgodnie z obecnym kursem daje to 12,70 zł przez 6 miesięcy i 25,50 zł po tym okresie. Niestety Amazon nie rozlicza się z nami w złotówkach, dlatego ceny będą uzależnione od obecnego kursu walut. Darmowy okres próbny to 7 dni – tak samo jak w przypadku Netflixa.

Do Amazon Prime można podpiąć dowolną liczbę urządzeń, ale jednocześnie obejrzymy produkcje tylko na trzech z nich. Nie ma też opcji personalizacji kont, czy możliwości tworzenia tak zwanych subkont – w tym aspekcie Amazon jedzie na tym samym wózku co HBO GO, zostając w tyle za Netflixem.

Amazon Prime Video pozwala jednak na zapisywanie wybranych tytułów w pamięci aplikacji i oglądanie ich w trybie offline. Filmy i seriale są też dostępne w pełnym UHD, a więc jakości 4K z HDR i z dźwiękiem przestrzennym. Z Prime Video skorzystamy na większości urządzeń, a dodatkowo jest on wbudowany w liczne platformy dla dekoderów, telewizorów, czy odtwarzaczy Blu-ray. Wspiera także Airplay i Chromecasta.

Amazon ustępuje jednak Netflixowi i HBO GO pod względem treści – chociaż tak naprawdę jest to ocena mocno subiektywna. W serwisie należącym do Jeffa Bezosa obejrzymy takie seriale jak „Man in the High Castle”, „American Gods”, czy „Good Omen”. Problemem może być jednak brak niektórych produkcji w języku polskim.

Plusy Amazon Prime Video:

 • bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku,
 • możliwość oglądania wybranych treści w trybie offline,
 • dostępność na większości urządzeń i łatwa integracja,
 • poszerzanie oferty w języku polskim (taki plus na zachętę),

Minusy Amazon Prime Video:

 • wciąż stosunkowo niewielka biblioteka i brak wszystkich treści po polsku,
 • tylko siedmiodniowy okres próbny,
 • brak ceny w złotówkach, przez co użytkownicy są narażenia na wahania kursów walut,
 • brak możliwości personalizacji konta i tworzenia profili.