Partner serwisu Visa dla biznesu

Operator Chmury Krajowej nawiąże współpracę z Google Cloud?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech#Technologie
Opublikowano: 25 września 2019, 14:22 Aktualizacja: 25 września 2019, 15:25

Wiele wskazuje na to, że Operator Chmury Krajowej już w najbliższy piątek ogłosi nawiązanie strategicznej współpracy z Google Cloud – jednym z największych dostawców usług chmurowych na świecie.

Deloitte Polska stawia na chmurę. Łączą siły z Google Cloud

Takie wnioski można wyciągnąć z zaproszenia, które otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną. Już 27 września odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą Paweł Borys, prezes Polskiej Fundacji Rozwoju, Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, Thomas Kurian, CEO Google Cloud i Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

Chmura Krajowa ze wsparciem Google Cloud

W zaproszeniu czytamy, że PKO Bank Polski, wspólnie z OChK, opowie o korzyściach jakie polskie firmy będą mogły uzyskać dzięki wspólnej inicjatywie oraz harmonogramie jej uruchamiania. Wielce prawdopodobne, że wspomnianą inicjatywą jest właśnie partnerstwo Operatora Chmury Krajowej i Google Cloud, co sugeruje sam tytuł zaproszenia.

Chmura Krajowa rozpoczęła działalność w kwietniu bieżącego roku. Za jej powstanie odpowiada PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju, które powołały nowy podmiot – Operatora Chmury Krajowej. Pierwszym klientem chmury został właśnie największy polski bank.Chmura Krajowa oferuje przede wszystkim usługi związane z przechowywaniem i zdalnym przetwarzaniem danych. Na początku PKO wykorzystywał chmurę w zakresie outsourcingu środowiska testowego w oparciu o model IaaS (infrastruktura serwerowa jako usługa).

Nawiązanie strategicznej współpracy z Google Cloud to na pewno krok w dobrym kierunku. Zgodnie z danymi firmy analitycznej Catalyst na koniec 2018 roku firma z Mountain View kontrolowała około 8% światowego rynku usług opartych o chmurę, ustępując jedynie takim potentatom jak Amazon (32%) i Microsoft (14%). Google przeznacza także ogromne środki finansowe na rozwijanie chmury – kilka miesięcy temu przejęli startup Looker za 2,6 mld dolarów. Firma dostarcza oprogramowanie do analizy danych, które zostanie wykorzystane w ramach Google Cloud.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

operator-chmury-krajowej-nawiaze-wspolprace-z-google-cloud