O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Do sprzedaży trafiają właśnie kasy wirtualne, czyli kasy w postaci oprogramowania, które można zainstalować na smartfonie, czy tablecie. Dodatkowo opublikowano projekt nowego rozporządzenia, które zmienia wymogi dla fizycznych kas online.

Do sprzedaży trafiają kasy wirtualne

Od kwietnia 2020 roku e-paragon został w Polsce prawnie zrównany z paragonem papierowym. Do tej pory mógł być on jednak wystawiany tylko za pośrednictwem kas wirtualnych, których praktycznie nie było w sprzedaży (fizyczne kasy online i tak musiały drukować papierowy paragon). Teraz takie urządzenia wreszcie pojawiają się na rynku – pisze DGP.

Jak to działa? Za zgodą klienta sprzedawca korzystający z kasy wirtualnej może przekazać paragon wyłącznie w postaci SMS-a lub na adres mailowy. Możliwość korzystania z wirtualnych kas fiskalnych wprowadzono w Polsce pod koniec 2020 roku – dla branży transportowej. Chodziło między innymi o zmianę ustawy o transporcie drogowym, która nałożyła nowe wymogi na przewoźników świadczących usługi przewozu osób – m.in. Uber i Bolt. (tzw. Lex Uber).

Fizyczne kasy online tylko z e-paragonem

Dziennik Gazeta Prawna podaje także, że opublikowano projekt nowego rozporządzenia, które zmienia wymogi dla fizycznych kas online. Do tej pory sprzedawca miał obowiązek drukowania fizycznego paragonu, a w myśl nowych wytycznych za zgodą klienta będzie mógł mu przesłać jedynie wersję cyfrową. Także na maila, czy SMS.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja 2021 roku, ale e-paragony nie będą od razu dostępne w przypadku fizycznych kas rejestrujących online. Producenci musieliby najpierw stworzyć odpowiednią funkcjonalność w tych urządzeniach i poddać ją homologacji Głównego Urzędu Miar. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że na wprowadzenie takich zmian potrzeba przynajmniej kilku miesięcy.

DGP przypomina, że e-paragony nie będą dostępne na kasach z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Na rynku wciąż jest sporo tego typu urządzeń, a te drugie będzie można sprzedawać do końca 2022 roku. W celu wydawania elektronicznego paragonu konieczne będzie posiadanie kasy rejestrującej online – fizycznej lub wirtualnej.