Najbliżej dotrzymania kroku PKO był Santander Bank Polska, który zanotował zysk netto na poziomie 2,4 mld PLN. Aktywa banku wyniosły natomiast 206 mld złotych – co dało hiszpańskiej grupie drugie miejsce, spychając z pozycji wicelidera Bank Pekao. „Bank z Żubrem” zakończył rok na trzeciej pozycji – 2,29 mld złotych zysku netto i aktywa na poziomie 191 mld PLN. Swoje wyniki zaprezentowały też między innymi ING Bank Śląski, czy Alior Bank.

PKO Bank Polski to największy polski fintech

Zysk netto PKO Banku Polskiego w IV kwartale drugi raz z rzędu przekroczył 1 mld zł, a w całym roku wyniósł 3,74 mld zł i był ponad 20% wyższy niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzednich kwartałach przyczynił się do tego wzrost wyniku na działalności biznesowej. Na koniec roku wyniósł on 13,3 mld zł i rósł głównie dzięki dalszej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 8,7 proc. r/r do poziomu 9,4 mld zł).

PKO Bank Polski śmiało można nazwać największym polskim fintechem. Bank utrzymuje pozycję lidera bankowości mobilnej w Polsce, z 25% udziałem w rynku, a obecnie klienci banku mają łącznie już prawie 3,3 mln aktywnych aplikacji. W samym czwartym kwartale 2018 roku użytkownicy IKO wykonali z poziomu aplikacji ponad 28 mln transakcji mobilnych. W dwóch największych sklepach z aplikacjami klienci wystawili IKO ponad 300 tysięcy ocen, których średnia wynosi 4,8 na 5 możliwych gwiazdek.

Co więcej IKO po raz kolejny zostało uznane za najlepszą bankową aplikację na świecie według brytyjskiego Retail Banker International. Aplikacja ponownie wyprzedziła apki największych światowych banków takich jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America. W 2019 roku będą prowadzone prace nad projektem „Talk to IKO”, który umożliwi sterowanie aplikacją, a w przyszłości także innymi usługami dodanymi, za pomocą głosu.

W ramach banku działa także platforma rozwoju nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Dzięki niej PKO poszukuje i rozwija perspektywiczne rozwiązania, angażując do tego ekosystem start-upów i fintechów. Bank posiada pełną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenia – doświadczonych ekspertów, środowisko testowe, utworzony w 2018 roku fundusz Venture Capital oraz program akceleracji dla start-upów. W ten sposób narodziła się między innymi współpraca PKO Banku Polskiego z fintechem Coinfirm, który pomógł rozwiązać problem trwałego nośnika.