O sprawie napisał serwis Wiadomości Handlowe. Sklep mieści się przy ulicy 29 listopada w Krakowie. Nowa placówka Lewiatana do złudzenia przypomina samoobsługowy sklep Carrefoura, który od kilku tygodni działa w Warszawie przy ulicy Światowida 18 w Warszawie. To de facto maszyna vendingowa dużych rozmiarów.

Lewiatan uruchamia swój pierwszy sklep samoobsługowy

Portal Wiadomości Handlowe informuje, że w sklepie kupimy około 200 różnych rodzajów produktów – to między innymi napoje, słodycze, przekąski, jogurty, jaja, sery, paczkowane mięso, pieczywo, dania gotowe, a nawet gorącą herbatę i kawę z automatu. W sklepie nie kupimy jednak alkoholu ani papierosów – ze względu na brak możliwości zweryfikowania wieku u kupującego.

Wiceprezes Lewiatan Małopolska Kazimierz Mars, cytowany przez Wiadomości Handlowe, zdradza, że kolejne samoobsługowe sklepy pojawią się już niebawem. Takie placówki mają być uruchamiane w sąsiedztwie sklepów stacjonarnych. Produkty wybieramy za pomocą panelu dotykowego, a płatności dokonujemy wyłącznie bezgotówkowo (za pomocą karty lub BLIKA) – podobnie jak w przypadku placówki Carrefoura.

Na przykładzie samoobsługowego Carrefoura możemy stwierdzić, że jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, ale sprawdza się przede wszystkim do drobnych zakupów. Z kolei w przypadku długich weekendów, czyli dłuższych okresów gdy zdecydowana większość sklepów jest zamknięta, można jednak natknąć się na spory niedobór asortymentu. Automaty są bowiem uzupełniane przez pracowników pobliskiego Carrefoura, a gdy placówka jest zamknięta, nie ma kto uzupełnić maszyn vendingowych.