W komunikacie czytamy, że dzięki temu Signius będzie wspierał przetwarzanie dokumentów ponad 27 mln ubezpieczonych klientów. Kwalifikowane pieczęcie elektroniczne są uznawane w Unii Europejskiej jako sposób podpisywania dokumentów przez osoby prawne, takie jak firmy, spółki akcyjne i instytucje publiczne.

Polski fintech Signius nawiązuje współpracę z niemieckim AOK

AOK już jakiś czas temu wprowadziło rozwiązania do kwalifikowanego elektronicznego pieczętowania niektórych rodzajów dokumentów. Dotychczas były one oparte na kartach pieczętujących i czytnikach kart wydawanych przez kwalifikowane centra zaufania. Rozwiązanie dostarczone przez Signius ma umożliwiać ubezpieczycielowi bardziej efektywne zarządzanie dokumentami dla ponad 27 milionów posiadaczy polis. Szacuje się, że miesięcznie pieczętowanych za pośrednictwem technologii Signius może być nawet ponad milion dokumentów.

Najnowsze rozwiązanie od Signius zastępuje karty i czytniki kart sprzętowym modułem bezpieczeństwa (HSM), który może być obsługiwany we własnym centrum danych firmy i jest certyfikowany jako kwalifikowane urządzenie do tworzenia pieczęci (QSCD) zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej  eIDAS.

Technologia daje możliwość pieczętowania takich dokumentów jak: zaświadczenia o niezdolności do pracy, wnioski o dodatkowe zwroty kosztów, faktury za refundowane terapie czy też zabiegi. Dodatkowo są one konwertowane z plików Office, PDF lub obrazów do formatu PDF/A-2b, a następnie opieczętowane obowiązkową pieczęcią kwalifikowaną w celu długoterminowego przechowywania.

AOK to największa niemiecka firma zajmująca się ubezpieczeniami zdrowotnymi z udziałem w rynku wynoszącym około 37 procent.  Według ostatnich danych AOK wydaje codziennie 271 milionów euro, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę zdrowotną wszystkim ubezpieczonym. Ponad 416 tys. lekarzy w Niemczech rozlicza leczenie i usługi za pośrednictwem AOK.