Z BLIKA zbliżeniowego najchętniej korzystają klienci, którzy używają: PKO Konto za Zero, PKO Konto dla Młodych i PKO Konto bez Granic (75 proc. transakcji) oraz młodzież w wieku 13-18 lat, posiadająca PKO Konto Pierwsze – czytamy w komunikacie.

Zbliżeniowy BLIK w PKO BP

Transakcje krajowe to ponad 99 proc. płatności. Natomiast za granicą najwięcej transakcji wykonano w takich krajach jak: Niemcy, Ukraina i Holandia; w sumie płacili w ten sposób w niemal 50 krajach świata na różnych kontynentach, w tym między innymi w Watykanie, Gruzji, Tajlandii, Omanie, na Seszelach i w Namibii – wyjaśnia PKO BP.

BLIK zbliżeniowy został w listopadzie 2021 roku udostępniony wszystkim klientom, którzy używają aplikacji IKO (na urządzeniach z system Android i włączonym NFC).

Aby korzystać z tej metody płatności trzeba posiadać aktywną blokadę urządzenia (zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy). W celu dokonania płatności wystarczy po odblokowaniu zbliżyć smartfon do terminala. Na terminalu płatniczym musi być wybrana opcja „karta płatnicza” i sprzedawca powinien wiedzieć, że chodzi o płatność zbliżeniową telefonem, a nie o płatność kodem BLIK.

Z kolei liczba aktywnych aplikacji IKO w listopadzie 2021 roku przekroczyła rekordowe na polskim rynku bankowym 6 milionów. Od momentu uruchomienia w marcu 2013 roku użytkownicy logowali się do niej ponad 4,1 miliarda razy, wykonali 1 miliard transakcji na łączną kwotę 274 miliardów złotych.

Zbliżeniowym BLIKIEM zapłacisz na całym świecie

Użytkownicy BLIKA mogą płacić w ten sposób nie tylko we wszystkich terminalach POS w Polsce, ale także w każdym terminalu zbliżeniowym oznaczonym logo Mastercard na całym świecie. Transakcje w walutach obcych przeliczane są na złote bez dodatkowych opłat za przewalutowanie, z wykorzystaniem kursów wymiany organizacji Mastercard.

Poza PKO BP zbliżeniowego BLIKA udostępniły też takie banki jak ING, Alior, Millennium. mBank, czy Santander. Nie w każdym z nich takie rozwiązanie jest jednak dostępne dla wszystkich klientów.