Partner serwisu Visa dla biznesu

Rosną ceny za przejazd A2. Na autostradzie pojawi się także elektroniczny system poboru opłat

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności
Opublikowano: 19 lutego 2020, 14:58 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 10:21

Już od 2 marca od godziny 6.00 kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin. Po podwyżce koszt pokonania takiej trasy samochodem osobowym będzie wynosił 66 złotych, czyli o 6 złotych więcej niż obecnie. Na szczęście są też dobre informacje – rozpoczęły się już rozmowy na temat wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat na A2.

Rosną ceny za przejazd A2. Na autostradzie pojawi się także elektroniczny system poboru opłat

Spółka Autostrada Wielkopolska poinformowała, że od 2 marca zmianie ulegają stawki za przejazd wszystkich kategorii pojazdów. Nowe ceny mają odpowiadać realnym kosztom utrzymania autostrady. Możliwe także, że jeszcze w tym roku na A2 pojawi się elektroniczny system poboru opłat.

Kolejne podwyżki na autostradzie A2. Są też dobre wiadomości

Ile zapłacą kierowcy? Podróż pojazdem I kategorii (pojazdy o dwóch osiach i motocykle) z Nowego Tomyśla do Konina będzie kosztowała 66 złotych – obecna cena to 60 PLN. Natomiast za krótszy odcinek pomiędzy Bukiem a Poznaniem trzeba będzie zapłacić 8 złotych (obecnie 7 zł). Wzrosną także ceny dla innych typów pojazdów. Pełne informacje na temat podwyżek na A2 można znaleźć w komunikacie spółki Autostrada Wielkopolska.

Firma rozpoczęła już także negocjacje z Ministerstwem Infrastruktury, dzięki którym na A2 ma pojawić się elektroniczny system poboru opłat – znany między innymi z autostrad A1 i A4. System odczytuje numery tablic rejestracyjnych pojazdów i w ten sposób weryfikuje, który kierowca opłacił przejazd już wcześniej – tzw. videotolling. Jego wprowadzenie możliwe jest jeszcze w tym roku.

W podobny sposób działa aplikacja mobilna Autopay, wprowadzona na rynek przez polski fintech Blue Media. Apka jest dostępna na wybranych odcinkach autostrad A1 i A4. Co więcej Autopay nawiązało współpracę z Revolutem, dzięki czemu nowi użytkownicy aplikacji, którzy podepną kartę Revolut jako źródło pieniądza mogą zyskać łącznie do 30 zł zwrotu za dwa przejazdy na autostradzie A1 na odcinku między Toruniem a Gdańskiem.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

rosna-ceny-za-przejazd-a2-na-autostradzie-pojawi-sie-takze-elektroniczny-system-poboru-oplat