Spółka Autostrada Wielkopolska poinformowała, że od 2 marca zmianie ulegają stawki za przejazd wszystkich kategorii pojazdów. Nowe ceny mają odpowiadać realnym kosztom utrzymania autostrady. Możliwe także, że jeszcze w tym roku na A2 pojawi się elektroniczny system poboru opłat.

Kolejne podwyżki na autostradzie A2. Są też dobre wiadomości

Ile zapłacą kierowcy? Podróż pojazdem I kategorii (pojazdy o dwóch osiach i motocykle) z Nowego Tomyśla do Konina będzie kosztowała 66 złotych – obecna cena to 60 PLN. Natomiast za krótszy odcinek pomiędzy Bukiem a Poznaniem trzeba będzie zapłacić 8 złotych (obecnie 7 zł). Wzrosną także ceny dla innych typów pojazdów. Pełne informacje na temat podwyżek na A2 można znaleźć w komunikacie spółki Autostrada Wielkopolska.

Firma rozpoczęła już także negocjacje z Ministerstwem Infrastruktury, dzięki którym na A2 ma pojawić się elektroniczny system poboru opłat – znany między innymi z autostrad A1 i A4. System odczytuje numery tablic rejestracyjnych pojazdów i w ten sposób weryfikuje, który kierowca opłacił przejazd już wcześniej – tzw. videotolling. Jego wprowadzenie możliwe jest jeszcze w tym roku.

W podobny sposób działa aplikacja mobilna Autopay, wprowadzona na rynek przez polski fintech Blue Media. Apka jest dostępna na wybranych odcinkach autostrad A1 i A4. Co więcej Autopay nawiązało współpracę z Revolutem, dzięki czemu nowi użytkownicy aplikacji, którzy podepną kartę Revolut jako źródło pieniądza mogą zyskać łącznie do 30 zł zwrotu za dwa przejazdy na autostradzie A1 na odcinku między Toruniem a Gdańskiem.