Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym. Projekt umożliwi obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie opracowywania nowych rozwiązań oraz pozwoli na przeprowadzanie testów weryfikujących ich jakość i wydajność, a także ułatwi dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych. Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów.

Piaskownica blockchain już dostępna

– Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego – mówi Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Piaskownica umożliwi firmom z różnych sektorów testowanie własnych rozwiązań opartych na technologii Hyperledger Fabric (HLF), rozwijanej przez Linux Foundation, a dla uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie jej użytkowanie będzie nieodpłatne. Nabór do piaskownicy rozpoczął się dzisiaj o godzinie 13:00. Więcej informacji o projekcie i jego partnerach oraz zasady aplikowania i akceptacji uczestników piaskownicy blockchain można znaleźć na stronie www.sandboxblockchain.pl.

Wspólna inicjatywa PKO BP, KNF, KIR, IBM i Chmury Krajowej

Funkcję lidera projektu pełni KIR, który jako hub usług wspólnych polskiego sektora finansowego udostępnia środowisko testowe. Parterem technologicznym projektu jest IBM, odpowiadający za technologię Hyperledger Fabric oraz Operator Chmury Krajowej, zapewniający zautomatyzowaną platformę udostępnianą na własnej infrastrukturze.

PKO Bank Polski przeprowadzi nabór startupów, dokona merytorycznej oceny pomysłów oraz wesprze uczestników projektu w zakresie konsultingu biznesowego, a KNF  i fundacja Fintech Poland – w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne.