Ruszyła zapowiadana przez UKNF „Wirtualna Piaskownica”, czyli po prostu piaskownica regulacyjna. Na stronie Urzędu pojawiła się informacja, która potwierdza, że program już działa. Wraz z nią opublikowano także regulamin uczestnictwa w programie. Uprzedzając pytania – dostęp do polskiej wersji „Regulatory Sandbox” jest bezpłatny i nie zobowiązuje do późniejszego zgłoszenia wniosku licencyjnego. Prócz tego, co jest chyba oczywiste, z piaskownicy nie skorzystają podmioty wpisane na listę ostrzeżeń publicznych.

Piaskownica regulacyjna to korzyści dla fintechów

Piaskownice regulacyjne to dobre rozwiązanie dla fintechów – niedawno naukowcy z Banku Rozrachunków Międzynarodowych podjęli udaną matematyczną próbę potwierdzenia tej tezy. Okazuje się, że firmy biorące udział w testach w ramach piaskownicy regulacyjnej mają tendencję do pozyskiwania większego finansowania od inwestorów.

Tym bardziej cieszy, że Departament FinTech dopiął swego i uruchomił polską wersję piaskownicy – jest to działanie ukierunkowane na wsparcie startupów ubiegających się o odpowiednie licencje, a które zanim zaangażują czas i kapitał, chciałyby sprawdzić, czy ich pomysł ma w ogóle sens i czy jest zgodny z regulacjami.

Polskie „regulatory sandbox” uruchomiono w ramach infrastruktury IT UKNF. „Piaskownica Wirtualna” stanowi środowisko testowe pozwalające na zasymulowanie operacji bankowych i przetestowanie rozwiązań bazujących na interfejsie Open Api zgodnym ze standardem Polish API.

„Piaskownica Wirtualna stanowi rozszerzenie dotychczasowego Programu Innovation Hub. Podmiot posiadający innowacyjną usługę płatności finansowych może zgłosić się do Programu, gdzie będzie mógł skonsultować swój pomysł oraz przetestować jego funkcjonalność w teleinformatycznym środowisku testowym, symulującym podstawowe usługi przewidziane w dyrektywie PSD2 tj. PIS, AIS i CAF. Udział w testach w Piaskownicy Wirtualnej jest w pełni bezpłatny i  nie wymaga  posiadania licencji TPP” – czytamy na stronie UKNF.

Jak wejść do Piaskownicy Wirtualnej?

Najpierw trzeba wejść do Programu Innovation Hub. Zgłoszenie należy wysłać przez odpowiedni formularz na stronie urzędu. Po etapie konsultacji i uzyskaniu kwalifikacji do testów w środowisku Piaskownicy Wirtualnej, startup zyskuje 90-dniowy dostęp do dedykowanej infrastruktury IT.

Udostępnione środowisko symuluje wybrane operacje bankowego dzięki czemu fintech może sprawdzić swoje usługi i ewentualnie wprowadzić odpowiednie poprawki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, udział w testach może zostać przedłużony o kolejne 30 dni – co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

Piaskownica Wirtualna była zapowiedziana już w opublikowanej rok temu Cyfrowej Agendzie Nadzoru. UKNF specjalnie nie pochwalił się uruchomieniem projektu. Szkoda, bo to duży sukces, a tych nam brakuje.

UKNF zachęca do skorzystania z „Piaskownicy Wirtualnej” w szczególności te podmioty, które planują ubiegać się o licencję TPP i działać w obszarze otwartej bankowości. W następnych krokach – jak czytamy na stronie UKNF – uruchamiane mają być kolejne narzędzia, które pozwolą na prowadzenie testów usług działających w oparciu o inne technologie.