Partner serwisu Visa dla biznesu

W warszawskich tramwajach za bilet zapłacisz kartą i BLIKIEM

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności
Opublikowano: 20 marca 2019, 15:30 Aktualizacja: 20 lutego 2020, 13:40

Warszawskie Tramwaje poinformowały o instalacji pierwszej grupy nowych biletomatów. Urządzenia znalazły się już w dziewięciu tramwajach, a jeszcze w marcu pojawią się w kilkudziesięciu kolejnych pojazdach. Dzięki temu w każdym tramwaju za bilet będzie można zapłacić bezgotówkowo – kartą, smartfonem i BLIKIEM.

W warszawskich tramwajach za bilet zapłacisz kartą i BLIKIEM

Do końca września nowe biletomaty mają się znaleźć we wszystkich tramwajach jeżdżących po stolicy. To efekt współpracy Warszawskich Tramwajów z Mennicą Polską. W listopadzie zeszłego roku spółki podpisały umowę na leasing co najmniej 583 biletomatów. Zamówienie może zostać powiększone o kolejne 178 urządzeń, które trafią do nowo zakupionych pojazdów. Wartość kontraktu, który obejmuje również kilkuletnią obsługę serwisową, to prawie 21 mln zł netto, z czego leasing wszystkich biletomatów (761 sztuk) to prawie 11 mln zł.

Nowe biletomaty w warszawskich tramwajach

Od kilku lat zmorą dla pasażerów stołecznych tramwajów był brak nowoczesnych biletomatów. W pojazdach pojawiały się jedynie urządzenia przyjmujące monety. W nowych biletomatach będzie można płacić kartą płatniczą, smartfonem (Apple Pay, Google Pay) i BLIKIEM, ponieważ wyposażono je w czytnik dla kart zbliżeniowych. Za technologiczną stronę wdrożenia odpowiada Mastercard.

Podobne biletomaty w wakacje zamontowano także w pociągach warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Urządzenia mają tylko jedną wadę – nie można w nich płacić gotówką. Oczywiście bilet można też kupić w kiosku, lub w biletomacie zlokalizowanym na przystanku, ale brak możliwości zapłaty gotówką w tramwaju lub pociągu może być nieco uciążliwy. Czy to już element wykluczenia finansowego?

Tramwaje Warszawskie przywołują jednak wyniki badania Mastercard, z którego wynika, że zdaniem 64% Polaków kartą płaci się wygodniej niż gotówką. Co więcej aż 58% Polaków posiada kartę płatniczą, a odsetek ten znacznie wzrasta jeżeli uwzględnimy mieszkańców dużych miast (powyżej 500 tys.), gdzie karty debetowe czy kredytowe ma aż 75% osób.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

sa-juz-nowe-biletomaty-w-warszawskich-tramwajach