Nie można jednak zapomnieć, że ubiegły rok był również czasem intensywnych działań w obszarze ESG, gdzie duże organizacje, musiały stawić czoła mierzeniu swojego śladu węglowego i dostosować do tego celu swoje procedury. Kolejnymi ważnym z perspektywy całego roku zagadnieniami były: rozwój narzędzi do hiperpersonalizacji oferty, odpowiadających oczekiwaniom konsumentów w zakresie wysoce spersonalizowanych interakcji cyfrowych oraz kontynuacja budowania Super App’ów  – w przypadku banków chodzi głównie o trend beyond banking, polegający na poszerzaniu oferty poza bankowymi usługami.

Program Let’ Fintech with PKO Bank Polski

Jeżeli chodzi o innowacje w PKO Banku Polskim, był to dla nas rekordowy rok.

W 2023 roku przeprowadziliśmy rekordową ilość pilotaży, bo aż z 11 z firmami takimi jak: Botwise, TimeCamp, Plan Be Eco, Responsiblee, Envirly, Redigo Carbon, Listny Cud, Viva Drive, Betacom, czy Terbit. Nie spoczywamy na laurach i już na sam pierwszy kwartał 2024 roku mamy zaplanowane kolejne 4 pilotaże. Tym mocnym startem planujemy wyznaczyć tempo na kolejne kilkanaście miesięcy i w efekcie – pobić ubiegłoroczny rekord.

2023 rok, był też rokiem umocnienia wizerunku PKO Rotundy jako miejsca spotkań środowisk startupowych i technologicznych. Gościliśmy w niej przeszło 50 wydarzeń związanych z innowacjami, które zorganizowaliśmy m.in. z partnerami takimi jak: PFR, Reaktor X, PARP, Accelpoint, The Heart, Sigma Square, czy Fintech Poland.

Współorganizowaliśmy też pierwszą w historii PKO Banku Polskiego misję gospodarczą do Singapuru, gdzie podczas Singapur Fintech Festivalu – największej na świecie konferencji fintechowej, wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Fundacją Fintech Poland, zbudowaliśmy polski pawilon i dwa wydarzenia towarzyszące – Polish-Asean Fintech Forum oraz Pitch Me Baby: Singapure Chapter (przy współpracy z Accelpoint).

Metaverse

Po pilotażowym wejściu do Metaverse w 2022 roku, w którym zbudowaliśmy Wirtualną Rotundę PKO Banku Polskiego na platformie Decentraland oraz w VR na platformie Mazer, nie spoczęliśmy na laurach i wykorzystując stworzone obiekty zorganizowaliśmy 3 wydarzenia m.in. pierwsze na świecie Wirtualne Targi Pracy, które przerosły nasze najśmielsze oczekiwania i za które otrzymaliśmy najbardziej prestiżową, pierwszą nagrodę – Global Retail Banking Innovation Award w kategorii “Outstanding Customer Relations & Brand Engagement Initiative”.

2023 rok był też dla nas rokiem gameingu – w listopadzie ukazała się pierwsza w historii PKO Banku Polskiego edukacyjna gra na VR. Gra skierowana jest do najmłodszych i ma na celu wsparcie w nauce zarządzania budżetem.

Blockchain i Trwały nośnik

Od wielu lat jesteśmy liderem w zastosowaniu technologii blockchain na polskim rynku, a nasze wdrożenia przyniosły bankowi już wielomilionowe oszczędności.

Trendy na 2024 rok

GenAI: W 2024 roku wiele będzie zależało od GenAI – nie będzie to już tylko ciekawa opcja do eksperymentowania, ale wręcz konieczność do zastosowania w procesach czy to związanych z hiperpersonalizacją, czy wewnętrznych procesach w obszarze operacji.

Zielona bankowość: Rok 2023 był rokiem przygotowania się organizacji do raportowania swojego śladu węglowego i dodaniu takich usług do swoich ofert. 2024 będzie rokiem egzekwowania wiedzy płynącej z raportów i w efekcie rokiem zwiększonych inwestycji w zieloną transformację i zrównoważone technologie.

Płatności transgraniczne: Z roku na rok zauważamy znaczący wzrost zakupów towarów i usług z rynków zagranicznych, a temat płatności transgranicznych pojawia się coraz częściej jako znaczący spowalniacz tego procesu. Od wielu lat trwają dyskusje jak usprawnić ten proces i 2024 rok zapowiada się jako ten gdzie zastosowanie CBDS bądź stablecoinów na dużą skalę stanie się faktem.

Cyfrowa hipoteka: Niewątpliwie 2024 będzie też rokiem sporych zmian w usługach związanych z hipoteką. Tak jak przy innych trendach bankowych, klienci oczekują od banków czegoś więcej niż tylko usług finansowych więc wydaje się, że nadchodzący rok będzie bardzo ciekawy również w tym aspekcie.

Rok 2023 dla całego sektora bankowego był wymagający czasem – okresem niestabilności światowej gospodarki i spowolnienia jej wzrostu oraz po raz kolejny – okresem przyśpieszenia transformacji technologicznej. Banki dobrze poradziły sobie w takim otoczeniu i wykorzystały szanse, czego dowodzą m.in. rekordowe wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, które dobrze zaimplementowane będą przez wiele lat wspierały konkurencyjność rynkową i stabilność w branży. Pomogą również w przejściu przez 2024 rok, który pod względem technologicznym zapowiada się co najmniej równie ciekawie jak poprzedni.