Jak pandemia zmieni rynek finansowy? Kto zyska, a kto straci? W co warto inwestować? I jak branża fintech odnajdzie się w świecie po pandemii? Między innymi na te pytania odpowiedział Cezary Graf.

O inwestowaniu i rynkach finansowych po pandemii

– Rzeczywistość się zmieni. Dobrego kryzysu nie należy zmarnować. Moim zdaniem świat po pandemii będzie wyglądał zupełnie inaczej. Na całej sytuacji skorzystają przede wszystkim USA i Chiny – między innymi amerykański oraz chiński BigTech. Reasumując 80% traci, 15% ma konstans, a 5% zyskuje. Na marginesie dodam, że zyskują także youtuberzy. Stawiam tezę, że będzie gigantyczny wysyp kanałów na YouTubie przez najbliższe 24 miesiące w Polsce i na świecie – mówi Cezary Graf.

– W co inwestować? Uważam, że niezmiennie najlepsze są dolar amerykański i złoto inwestycyjne. Należy inwestować w szeroko pojętą Chino-Amerykę, ale jeszcze nie teraz. Finalnie powinno opłacić się kupowanie akcji producentów rzeczy, bez których nie może kręcić się świat – czyli po stronie amerykańskiej będzie to Microsoft, Google, czy Coca-Cola, a po stronie chińskiej Tencent, Huawei, czy Alibaba. To są ciekawe ruchy inwestycyjne, ponieważ takie akcje nic od nas nie chcą, jeśli są tanio kupione. Jedną rzecz chcą tylko raz w roku – zapłacić dywidendę. Osobiście uważam, że obecnie nie ma sensu szukać jednego na tysiąc startupów, które wypalą – dodaje ekspert.

– Spodziewam się hossy na rynku kryptowalut w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Oczywiście nie obejdzie się bez zakrętów, bo to taki rynek, który słabe ręce łamie. Uważam, że do nowych szczytów dojdziemy w ciągu około 12 miesięcy – gdzieś do połowy 2021 roku – mówi Cezary Graf.

Z Cezarym Grafem rozmawiał Rafał Tomaszewski. Podcast można znaleźć także na Spotify i Soundcloud.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: