Otwarta bankowość to zjawisko coraz bardziej popularne na polskim rynku. Rozwiązania z tego zakresu są wdrażane przez banki (agregatory rachunków, inicjowanie płatności z kont w innych bankach), czy fintechy (np. API as a service).

Otwarta bankowość to śpiący gigant. Co planuje Kontomatik?

Kontomatik to fintech z polskim rodowodem. Powstał w 2009 roku i od tego czasu zapewnia dostęp do danych finansowych klientów. Dane uzyskane dzięki API Kontomatik mogą zostać wykorzystane do identyfikacji klienta (KYC), szczegółowej oceny zdolności kredytowej i precyzyjnej segmentacji klientów. Firma jako pierwsza uzyskała wpis do rejestru AISP prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kontomatik posiada ponad 100 klientów w swoim portfolio i operuje w 11 krajach.

Jakie są plany Kontomatik na najbliższą przyszłość? Dominik Wolski mówi, że firma chce przede wszystkim wprowadzić usługę importu wielokrotnego. Dzięki temu będzie można uzyskać dostęp do rachunki czterokrotnie w ciągu jednego dnia, w ciągu 90 dni. Fintech zamierza także rozwijać się na kolejnych rynkach – niewykluczone, że Kontomatik postara się również o uzyskanie licencji PIS (ang. payment initiation service).

Na początku września Kontomatik pozyskał wsparcie od inwestorów w postaci między innymi Amadeus Capital i Runa Capital. Pieniądze mają zostać wykorzystane na popularyzacje open bankingu w nowych branżach i oraz rozwój działalności na kolejnych rynkach.

Z Dominikiem Wolskim rozmawiał Rafał Tomaszewski. Podcast jest dostępny między innymi na Spotfiy, Soundcloud oraz YouTube. Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: