Jednym z głównych tematów spotkania było wykorzystanie chmury w bankowości i usługach finansowych. Łukasz Koseski z Santander Bank Polska opowiadał o technologicznych aspektach współpracy ze startupami oraz o wdrażaniu chmury obliczeniowej w bankowości. Niestety na razie banki mają związane ręce ze względu na obowiązujące regulacje, zgodnie z którymi instytucje finansowe działające w Polsce nie mogą przechowywać danych klientów na zagranicznych serwerach.

Druga edycja akceleratora Poland Prize powered by Huge Thing wystartowała w październiku 2019 roku. W programie bierze udział 9 zagranicznych startupów, a każdy z nich otrzyma grant w wysokości 45 tys. euro oraz wsparcie mentorów.

Region Google Cloud w Polsce. Microsoft pójdzie śladem konkurencji?

Z pomocą przychodzi jednak Google, które na mocy partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej otworzy region Google Cloud w Polsce. Na wczorajszym spotkaniu Kamil Brzeziński z Google potwierdził, że region zostanie uruchomiony już niebawem, a serwery firmy z Mountain View zostaną zlokalizowane w Warszawie. Takie rozwiązanie pozwoli na integracje Google Cloud z bankami i fintechami. Pierwszym naturalnym klientem wydaje się PKO Bank Polski – czyli jeden z inicjatorów powstania Chmury Krajowej. Więcej na ten temat można przeczytać w rozmowie z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorującym Obszar Informatyki.

W trakcie panelu dyskusyjnego do planów Google odniósł się Piotr Szczepanik z Microsoft Polska. Jego zdaniem to tylko kwestia czasu aż region w Polsce otworzy także Microsoft ze swoją chmurą Azure. Sam Operator Chmury Krajowej zaprosił do współpracy wszystkich dostawców usług chmurowych, więc niewykluczone, że nad Wisłę zawita także Amazon, czy IBM.

Na wczorajszym spotkaniu Huge Thing poruszano także tematy dotyczące współpracy banków z fintechami. Swoje case study przedstawiła spółka inFakt, która w 2018 roku przeprowadzała integracje swoich usług księgowych online w bankowości elektronicznej Santandera. Zdaniem inFaktu współpraca z tak dużym bankiem zdecydowanie wzmacnia i poprawia poziom zabezpieczeń posiadanych przez startup. Trzeba przecież uzyskać odpowiednie certyfikaty, aby spełnić wymogi banku i regulatora. Więcej o wspólnej usłudze Santandera i inFaktu pisaliśmy tutaj.