Koncesjonariusz A4, Stalexport Autostrada Małopolska, wprowadza preferencyjne stawki za przejazd dla kierowców korzystających z płatności automatycznych. W ten sposób chce upłynnić ruch na placach poboru opłat – czytamy w komunikacie Blue Media, właściciela Autopay.

Zniżki na przejazdy A4 dla użytkowników Autopay

Preferencyjne ceny za przejazd dotyczą opłat dokonanych za pośrednictwem Autopay, a także elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass. W przypadku aut osobowych opłata wyniesie 7 zł (zamiast 10 zł), w przypadku aut 2. i 3. kategorii – 17 zł (zamiast 20 zł), w przypadku samochodów ciężarowych – 30 zł (zamiast 35 zł).

System Autopay został wdrożony na autostradzie A4 na odcinku Kraków-Katowice w połowie lipca 2019 r. Obecnie średnio 4% przejazdów realizowanych jest z wykorzystaniem automatycznych płatności Autopay. Według danych na koniec października aplikacja od Blue Media miała ponad 170 tys. użytkowników, którzy rozliczyli ponad 900 tys. przejazdów. System działa także na autostradzie A1.

Aby przejechać autostradą bez zatrzymywania się przy bramkach, należy założyć konto w aplikacji Autopay lub na stronie internetowej. Następnie dodajemy pojazdy (markę i nr rejestracyjny) oraz kartę płatniczą (debetową lub kredytową), z której środki za przejazd będą pobierane automatycznie. Podczas podróży nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban (tzw. videotolling).

Autopay jest dostępny także w aplikacji mobilnej Banku Millennium. Blue Media chce udostępnić takie rozwiązanie także w aplikacjach innych banków. Rozmowy już trwają, a kolejnych wdrożeń możemy się spodziewać na początku przyszłego roku.