Za pośrednictwem trwającego pilotażu Visa obsłużyła już rozliczenia milionów stablecoinów USDC pomiędzy emitentami i agentami rozliczeniowymi. Teraz tego tego typu transakcje będzie można realizować również z wykorzystaniem niskokosztowego i wydajnego blockchainu Solana. Z kolei współpraca z agentami rozliczeniowymi oferuje akceptantom możliwość otrzymywania płatności w stablecoinach, takich jak USDC, zamiast w tradycyjnych walutach fiducjarnych.

Visa rozwija możliwości stablecoinów

– Wykorzystując stablecoiny takie jak USDC i globalne sieci blockchain, takie jak Solana i Ethereum, pomagamy poprawić szybkość rozliczeń transgranicznych i zapewniamy naszym klientom nowoczesną opcję łatwego wysyłania lub otrzymywania środków – mówi Cuy Sheffield, szef działu kryptowalut w Visa.

Visa współpracuje z emitentami nad projektem stablecoinów już od 2021 roku, a obecnie szuka nowych możliwości rozliczeniowych, w celu wysyłania środków do agentów rozliczeniowych, takich jak Worldpay i Nuevi. W ten sposób gigant płatniczy chce przyspieszyć czas rozliczeń dla swoich sprzedawców. Chodzi tutaj głównie o płatności transgraniczne.

Visa może teraz zarządzać wypłatami rozliczeniowymi w stablecoinie USDC do Worldpay i Nuvei, które mogą następnie kierować te płatności w USDC do swoich sprzedawców końcowych. Dodatkowo Visa zapewniła wsparcie dla blockchainu Solana – partnerzy firmy mogą wybrać go do wysyłania lub odbierania płatności w USDC.

Stablecoiny to kryptowaluty powiązane z aktywami zewnętrznymi, często z dolarem amerykańskim, w stosunku jeden do jednego. Dzięki temu są bardziej stabilne, niż popularne kryptoaktywa, takie jak bitcoin, czy ethereum. Kilka tygodni temu pisaliśmy, że własnego stablecoin uruchomił PayPal. PayPal USD (PYUSD) ma być zabezpieczony depozytami w dolarach amerykańskich, krótkoterminowymi amerykańskimi obligacjami skarbowymi i ekwiwalentami gotówkowymi.