Wczoraj podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 złotych zadeklarował Mastercard. W tym przypadku limit zostanie zwiększony w nocy z piątku na sobotę – o północy 20 marca. Wyższy limit oznacza rzadsze dotykanie sklepowych terminali, co ma z kolei chronić społeczeństwo przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem.

Visa: Płatności bez PIN do 100 złotych już 19 marca

– W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u, zostanie podniesiony do wysokości 100 zł. Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu. Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego – czytamy w komunikacie Visa.

Samo podniesienie limitu przez organizacje kartowe nie oznacza jednak, że w każdym punkcie handlowo-usługowym zapłacimy bez PIN-u do 100 złotych. W tym celu operatorzy terminali muszą zaktualizować ich oprogramowanie – zaznaczał we wczorajszym komunikacie Mastercard.

Cały proces przyśpieszenia podniesienia limitu transakcji bez PIN rozpoczął się w zeszłym tygodniu, gdy apel w tej sprawie wystosował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Potem o zwiększenie limitu płatności bez kodu PIN do 100 złotych zaapelował minister finansów Tadeusz Kościński. Początkowo taka zmiana miała nastąpić dopiero pod koniec 2020 roku, ale obecna sytuacja epidemiczna przyśpieszyła prace prowadzone przez agentów rozliczeniowych i organizacje kartowe.