Aktywne licencje na działalność jako małe instytucje płatnicze posiadają obecnie 62 spółki (3 firmy zostały wykreślone z listy). Tylko w lipcu zezwolenie na działalność jako MIP otrzymało 6 podmiotów – PAGAVA, Horus International Group, BC Payments, Fabryka Graczy, Polski System Płatności (nie mylić z operatorem BLIKA) i Józef Jastrząb Firma Handlowo Usługowa.

Pełną listę MIP-ów można znaleźć tutaj.

W Polsce jest już 62 fintechów z licencją MIP

Najgorszymi miesiącami pod względem wydawania licencji MIP były kwiecień i maj, kiedy to przyznano w sumie tylko jedno takie zezwolenie. W czerwcu licencję małej instytucji płatniczej otrzymały dwie spółki, a w lipcu wspomniane 6 podmiotów. Więcej licencji wydano tylko w lipcu 2019 roku – wtedy takie zezwolenie otrzymało 7 spółek.

Obecnie w rejestrze MIP znajduje się już 65 fintechów, z czego 62 z nich mają aktywne licencje (trzy spółki zostały wykreślone). Jeśli dodamy do tego 39 firm w rejestrze krajowych instytucji płatniczych i 1 instytucję pieniądze elektronicznego (Billon) to otrzymamy w sumie 102 instytucje płatnicze nadzorowane przez KNF.

Licencje MIP określane są mianem pewnego rodzaju piaskownicy regulacyjnej, ponieważ pozwalają na świadczenie usług płatniczych bez konieczności uzyskiwania pełnego zezwolenia nadzoru. Zdobycie licencji małej instytucji płatniczej nie wymaga spełniania szeregu wymogów organizacyjnych – chodzi przede wszystkim o brak wymogów kapitałowych. Więcej o możliwościach jakie daje uzyskanie licencji MIP od KNF można przeczytać w podlinkowanym tekście.