Pod względem portfolio fintechów najbardziej aktywnymi inwestorami są Santander, Credit Suisse oraz UBS. Dominacja hiszpańskiego banku Santander to zasługa Santander InnoVentures – funduszu venture capital. Więcej o InnoVentures można przeczytać tutaj – 200 milionów dolarów dla fintechów.

Który fintech przyciągnął najwięcej inwestorów?

Bank zainwestował już w 19 fintechowych startupów. Największe dofinansowanie to wsparcie firmy Kabbage w 2015 roku. Santander InnoVentures uczestniczył w inwestycji na poziomie 135 milionów dolarów (w dofinansowaniu brał udział też bank ING oraz inni inwestorzy).

W swoim portfolio Santander posiada takie fintechy jak Curve, czy Ripple. Wspólnie z Ripple bank wdrożył aplikacje One Pay FX służącą do ekspresowych, międzynarodowych przelewów na blockchainie. Aplikacja jest dostępna w Polsce dla klientów BZ WBK. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Blockchain w BZ WBK. Szybkie przelewy zagraniczne dzięki Ripple.

Największe dofinansowanie padło łupem firmy WeLab, która pozyskała 220 milionów dolarów w IV kwartale 2017 roku. W inwestycji uczestniczyły banki Credit Suisse oraz ING. Bank z Holandii wsparł WeLab także w 2016 roku, gdy brał udział w dofinansowaniu rzędu 160 milionów USD.

Blockchain? Nie tylko to przyciąga największe banki

Fintechem, który posiada najwięcej inwestorów jest R3 – założony przez grupę banków w 2014 roku. Firma zajmuje się wdrażaniem technologii blockchain w różnych obszarach. W 2017 roku pozyskali 107 milionów dolarów inwestycji, w której uczestniczyły między innymi następujące banki: HSBC, Credit Suisse, BBVA, Societe Generale, ING, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, UBS, BNP Paribas i Barclays Bank.

Zgodnie z danymi CBS Insights inwestycje w blockchain tracą na popularności. Jedyną względnie nową transakcją jest dofinansowanie dla fintechu SETL od Credit Agricole. Kwoty inwestycji nie ujawniono.

Zamiast rozproszonych rejestrów, europejskie banki skupiły swoją uwagę na technologii przydatnej na rynkach kapitałowych. Tutaj prym wiedzie platforma do współpracy i komunikacji Symphony Communication Services, która już jest fintechowym jednorożcem (firma warta ponad 1 miliard USD). W II kwartale 2018 roku Symphony pozyskało 67 milionów dolarów – między innymi od banku Barclays.

Poniżej pełna grafika przygotowana przez agencje CB Insights. Można jednak odnotować na niej drobne niedociągnięcia – po pierwsze Santander jest wymieniony jak inwestor w R3, co nie jest zgodne z prawdą. Po drugie bank HSBC także zainwestował w Symphony, co nie zostało zaznaczone na grafice.

Największe europejskie banki inwestują w fintech CB Insight