Ale „fintech” to również firma, w szczególności startup, który posiada rozwiązanie technologiczne dla sektora usług finansowych. Wykorzystując powyższe przykłady, fintechem w tym znaczeniu byłby podmiot który zbudował innowacyjny system scoringowy w oparciu o nietypowe źródła danych i na ich bazie dostarcza usługę oceny zdolności kredytowej dla firm pożyczkowych. Kontynuując powyższą analogię, jeśli twoja spółka dostarcza rozwiązanie back office, na przykład inteligentne skanowanie i procesowanie dokumentów dla firmy ubezpieczeniowej, to jest ona fintechem.

Powyżej omówiliśmy rodzaje fintechów które są dostawcami usług dla sektora usług finansowych, których biznes wynika ze wsparcia dla tych firm które już dominują w branży, jak np. banki czy firmy ubezpieczeniowe. Na potrzeby tego artykułu nazwijmy je FinServ (financial services).

Współpraca czy konkurencja?

A co jeśli młoda firma konkuruje z FinServ’ami? Jeśli młoda firma posiada rozwiązanie które dostarcza te same funkcjonalności które oferują FinServ’y? Oczywiście, również jest fintechem. Na tym polu mamy platformy dostarczające infrastrukturę do wzajemnych pożyczek (peer to peer), crowdfunding udziałowy czyli zbiórki internetowe, gdzie w zamian za gotówkę na rozwój projektu wpłacający otrzymują prawo do zakupu produktu po preferowanej cenie, udziały w projekcie i tym podobne. Płatności i wymiana walut– jeszcze 20 lat temu robiły to banki i kantory stacjonarne – obecnie coraz rzadziej, a firmy takie jak Cinkciarz posiadają budżety reklamowe na tyle wysokie, by sponsorować reprezentację Polski. Startupy konkurują jak równy z równym ze „starymi” firmami z sektora finansowego.

Największa przewaga Finserv’ów nad fintechami to zdolność do działania w majestacie bycia regulowaną firmą – banki mają unikatową przewagę nad fintechami w postaci zdolności do przyjmowania depozytów, przez co są również w szczególny sposób chronione przez prawo, jako newralgiczna część systemu finansowego.

Nowy system finansowy

A co by było, gdyby fintechy całkowicie zrezygnowały z operowania w „starym” systemie finansowym? Gdyby zbudowały system finansowy oparty na innej walucie…? To dokładnie dzieje się w świecie kryptowalut, możemy więc założyć, że jest to możliwe. Ekosystem kryptowalut i tokenów wydaje się być zupełnie alternatywnym do istniejącego systemu finansowego i jest często atakowany za brak transparentności i umożliwienie dokonywania płatności w tak zwanym Dark Web’ie. Ten argument nie jest pozbawiony logiki, ale spora część ekosystemu pracuje ciężko nad dostosowaniem się do przepisów prawa.

Zatem fintechem może być dostawcą technologii dla finansowego, jak i konkurentem firm finansowych starego rodzaju. Czy jest jeszcze inna droga bycia fintechem? Tak, fintech może wykorzystać swoje talenty do tworzenia rozwiązań, które umknęły uwadze dużego gracza. Fintech może tworzyć nowe funkcjonalności i produkty bazujące na starej infrastrukturze i starych produktach. Weźmy choćby modele biznesowe robo-advisory czy personal finance manager.

Którykolwiek z powyższych modeli stanie się najbardziej popularny, jedno jest pewne – przyszłość usług finansowych nie będzie taka jak przeszłość. Branża finansowa ulega podobnej dysrupcji jaka stała się faktem w rynku przewozów (Uber), zakupów (Amazon), wynajmu krótkoterminowego (Airbnb).

Dołącz do rewolucji

Jeśli posiadasz własny startup lub pracujesz nad rozwiązaniami, być może warto rozważyć czy nie przekalibrować ich pod wymagania sektora usług finansowych, który jest niebagatelną częścią gospodarki. Załóżmy że zajmujesz się uczeniem maszynowym – Twoje umiejętności są bardzo pożądane w sektorze finansowym – branża finansowa potrzebuje lepszych modeli scoringowych, rozwiązań cyberbezpieczeństwa i modeli wykrywających próby oszustw na wczesnym etapie aplikacji.

Branża inwestycyjna szuka dobrych modeli do zarządzania ryzykiem czy kapitałem – algorytmiczne modele służące do inwestowania są coraz bardziej doceniane przez klientów firm inwestycyjnych. Również, jeśli pracujesz w sektorze finansowym, z pewnością widzisz nisze, jakie można zagospodarować oferując klientom lepsze rozwiązania niż te które oferowane przez System finansowy. Może warto pokusić się o dołączenie do mustangów?

Warsaw Booster

Youth Business Poland prowadzi nabór do programu akceleracyjnego dla startupów fintech i insurtech – insurtech to rozwiązania dotyczące ubezpieczeń. W ramach programu akceleracyjnego te projekty które się zakwalifikują, będą pracować nad swoimi rozwiązaniami z ekspertami-mentorami, wśród których są doświadczeni specjaliści w obszarze zarządzania, innowacji i sektora usług finansowych. Co ciekawe, ponieważ usługi finansowe to sektor silnie regulowany, część mentorów to prawnicy z dogłębną znajomością regulacji sektora.

Niestety zbudowanie dobrego fintechu jest trudniejsze niż założenie sklepu internetowego z nartami czy wycieczkami do Afryki właśnie z powodu regulacji, które są konieczne by chronić społeczeństwo przed kolejną piramidą finansową czy kolejną wspaniałą okazją inwestycji w obligacje firmy, która bardzo szybko straci płynność finansową. Obecność praktyków prawa to świetna okazja dla startupów by poznać te regulacje i dostosować swój model biznesowy i produkt do wymagań regulacyjnych już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ponieważ data zamknięcia aplikacji to 30 kwietnia – najbliższy poniedziałek – Youth Business Poland wraz z partnerami programu zachęca do aplikowania – formularz jest prosty i nie powinien zająć wiele czasu. Do zobaczenia w programie.