Nubank w ubiegłym roku zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku. Dzięki IPO pozyskał 2,6 mld USD, a jego wycena przekroczyła 40 mld dolarów. Na inwestycję w brazylijski challenger bank zdecydował się m.in. znany inwestor Warren Buffett. Zarządzany przez niego fundusz Berkshire Hathaway nabył udziały za kwotę 1 miliarda USD.

Nubank stworzy token o nazwie Nucoin

Nowy token ma być związany z programem lojalnościowym skierowanym do klientów Nubank w Brazylii. W miarę gromadzenia Nucoinów mają oni otrzymywać korzyści w postaci np. zniżek. W wydanym komunikacie fintech przedstawia Nucoin jako „nowy sposób na uznanie lojalności klientów i zachęcanie do zaangażowania w produkty firmy”.

Idąc w ślady innych projektów blockchain, Nubank zaprosi około 2 tys. wybranych klientów do udziału w rozwoju nowej waluty wirtualnej. Zostaną oni dopuszczeni do dyskusji nad pomysłami związanymi z Nucoinem. Nubank uruchamiając własny token zamierza korzystać z technologii i wsparcia platformy Polygon.

Challenger bank obsługuje już ponad 70 milionów klientów na trzech rynkach – w Brazylii, Meksyku i Kolumbii. W jego ofercie znajdują się m.in. rachunki, pożyczki, karty kredytowe, ale i ubezpieczenia na życie czy produkty inwestycyjne. Za pomocą aplikacji Nubanku brazylijscy klienci mogą także kupić oraz sprzedać bitcoina i ethereum.

W Polsce na początku roku pojawiły się domysły, że PKO Bank Polski pracuje nad wydaniem własnego tokena. Instytucja zarejestrowała w Urzędzie Patentowym RP nazwę PLCOIN wraz z logotypem. Bank nie odniósł się do tej sprawy, za to niedawno poinformował o wejściu do metaverse. Na platformie Decentraland stanęła wirtualna PKO rotunda.