Na rynku funkcjonuje kilka systemów, które pozwalają zastrzec swoje dane osobowe – po ich utracie lub prewencyjnie. Mowa między innymi o Alertach BIK, Chroń PESEL, czy Bezpieczny PESEL. Operatorzy tego ostatniego poinformowali właśnie o wprowadzeniu nowej metody weryfikacji tożsamości. Taki proces można przeprowadzić w 4,5 tys. placówek Poczty Polskiej.

Kliknij tu i aktywuj alerty BIK

System Bezpieczny PESEL można już aktywować w placówkach Poczty Polskiej

Od dnia 17.03.2020 usługa zastrzeżenia na Poczcie Polskiej nie jest już dostępna. Poniżej treść archiwalna.

Za systemem Bezpieczny PESEL stoi stoi Polski Związek Instytucji Pożyczkowych i CRIF, wraz z własnym biurem informacji gospodarczej (KBIG). Korzystanie z bazy jest dobrowolne i bezpłatne zarówno dla konsumentów, jak i instytucji pożyczkowych. Operator systemu zastrzega, że dane osobowe nie będą wykorzystywane w żadnym innym celu, tzn. nie musimy się obawiać, że zastrzegając dowód, nasze dane osobowe trafia na listy „mejlingowe” instytucji pożyczkowych. Zastrzegając swoje dane upewniamy się, że żadna firma pożyczkowa uczestnicząca w programie nie udzieli kredytu na nasz numer dowodu osobistego, czy numer PESEL.

Do tej pory zastrzegając dane w systemie Bezpieczny PESEL swoją tożsamość można było zweryfikować przez Internet (załączając skan dokumentu tożsamości), lub wysłać poświadczone notarialnie oświadczenie. Operatorzy systemu muszą sprawdzić czy osoba zastrzegająca swoje dane osobowe jest na pewno tym za kogo się podaje. Nowe rozwiązanie to na pewno dobra opcja dla tych, którzy nie chcą wykonywać skanu swojego dokumentu tożsamości i umieszczać go w sieci.

Jak to działa? Należy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści BEZPIECZNY.12345678900 (w tym miejscu należy podać swój PESEL) na numer 4777. Na numer konta podany w SMS-ie zwrotnym należy wpłacić 21 zł. Zgodnie z instrukcją otrzymaną SMS-em dokończenie formalności odbędzie się na Poczcie Polskiej. Tam zostanie potwierdzona nasza tożsamość. Otrzymamy też zwrot w wysokości 1 zł – to koszty operatora systemu związane z obsługą opłaty. Dlatego potwierdzenie tożsamości na Poczcie będzie tak naprawdę kosztowało nas 20 zł.

Więcej o systemie Bezpieczny PESEL pisaliśmy w podlinkowanym tekście. Tuż po starcie usługi w 2017 roku.