O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Z informacji zamieszczonych na stronie DGP wynika, że Komisja Nadzoru Finansowego przyglądała się regulaminom giełd wymiany Bitcoina, Ethereum, Ripple, czy Litecoina i wykryła pewne nieprawidłowości.

Czytaj także: Kryptowaluta Wenezueli w przedsprzedaży od 20 lutego

Czy kryptowaluty są niebezpieczne?

Z jednej strony działania KNF nie powinny dziwić obserwatorów rynku, ale jeszcze kilka tygodni temu przewodniczący Marek Chrzanowski mówił, że kryptowaluty są na tyle niedojrzałe, że nie stanowią zagrożenia dla rodzimego rynku finansowego.

– Kryptowaluty traktujemy jako towar, który cechuje się wysoką zmiennością ceny. Z tego powodu jest to towar bardzo ryzykowny dla inwestorów, dlatego odradzamy takie inwestycje. Stąd pomysł na stronę uwazajnakryptowaluty.pl, którą uruchomiliśmy wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Kryptowaluty są jeszcze bardzo niedojrzałe, dlatego musi upłynąć trochę czasu, aby usunąć wady i poprawić ten produkt. Pokładamy duże nadzieje w technologii blockchain, ale ona także musi dojrzeć, abyśmy mogli ją wykorzystywać w sektorze publicznym – mówił przewodniczący.

Wiadomo jednak, że zdecydowanym przeciwnikiem wirtualnych tokenów jest Narodowy Bank Polski. Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że jeżeli inne kraje Unii Europejskiej zakażą handlu Bitcoinem, to Polska postąpi tak samo. Z dużym sprzeciwem banku centralnego spotkał się także pomysł na emisję polskiej krypotwaluty dPLN. Zdaniem Glapińskiego „to nie ma żadnego sensu” – cytat z wywiadu dla RMF FM.

Czytaj także: KNF powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech

Bitcoin pod ostrzałem

Podczas forum ekonomicznego w Davos zakazu dla handlu kryptowalutami nie wykluczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził, że polskie władze uregulują, a może nawet zablokują rynek wymiany wirtualnych tokenów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Kryptowaluty zakazane w Polsce? Premier Morawiecki komentuje.

Takie zapowiedzi nie pomagają firmom, między innymi z sektora fintech, które chcą legalnie prowadzić swoją działalność w obszarze kryptowalut. Wiele z nich chciałoby korzystać z możliwości jakie daje Bitcoin, ale obawiają się luk prawnych. Między innymi o tym porozmawialiśmy z posłem Klubu Prawo i Sprawiedliwość i członkiem Komisji Finansów Publicznych Wojciechem Murdzkiem. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem – Wojciech Murdzek, PiS – Nie jesteśmy przeciwni kryptowalutom.

Sytuacja na świecie także nie sprzyja kryptowalutom. Rząd Indii nie uznaje ich za legalny środek płatniczy, Korea Południowa wciąż rozważa ewentualną blokadę giełd wymiany, Chiny już je zablokowały, a w Japonii doszło do największej w historii kradzieży na giełdzie kryptowalut. Jakby tego było mało Facebook zapowiedział blokadę reklam związanych z Bitcoinem i ICO. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Bitcoin już tylko za 8 tysięcy dolarów. Co się dzieje?.

A dzisiaj kurs Bitcoina spadł poniżej 8 tysięcy dolarów… Jedni nazywają to manipulowaniem kursem, a drudzy pęknięciem bańki. Faktem jest jednak, że o śmierci Bitcoina mówiono już tyle razy, że i teraz kryptowaluty mogą podnieść się niczym feniks z popiołów.