Przypomnijmy, że eDukata rokrocznie przyznaje się podczas Cashless Congress, którego VIII edycja miała odbyć się w marcu, ale niestety z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wydarzenie musiało zostać przeniesione na 15-16 września 2020 roku.

eDuktaty przyznano są w 5 kategoriach:

  • nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych
  • osobowość roku świata bezgotówkowego
  • firma roku świata bezgotówkowego
  • najważniejsza inicjatywa świata bezgotówkowego w Polsce w 2019 roku
  • najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych

W skład Kapituły eDukata wchodzą członkowie Rady Programowej Cashless Congress VIII.

Kto w tym roku został wyróżniony eDukatem?

W kategorii: osobowość roku świata bezgotówkowego zwyciężczynią została Joanna Seklecka, prezes eService. Nagrodę przyznano za konsekwentne budowanie największego dostawcy usług rozliczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Joanna Seklecka

W kategorii: firma świata bezgotówkowego Kapituła zdecydowała o równorzędnym wyróżnieniu dwóch firm:

  • Polski Standard Płatności – za skuteczne rozwijanie płatności bezgotówkowych w Internecie, ukoronowane uzyskaniem przez BLIK pozycji numer jeden w Polsce wśród bezgotówkowych instrumentów płatniczych.

Polski Standard Płatności

  • Przelewy24 – za skuteczne konsolidowanie operatorów transakcji internetowych i umacnianie rynku płatności w internecie.

W kategorii: nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych Kapituła również zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych wyróżnień dla:

  • First Data – za wdrożenie pierwszego w Polsce urządzenia do przekazywania darowizn poprzez transakcje zbliżeniowe.

First data

  • PayTel – za stworzenie innowacyjnej integracji PINpada z kasą rejestrującą, tworzących razem rozwiązanie KasoTerminal.

PayTel

W kategorii: najważniejsza inicjatywa świata bezgotówkowego w Polsce w 2019 roku eDuakta przyznano firmie Elavon – za stworzenie rozwiązania skutecznie upowszechniającego płatności bezgotówkowe w maszynach vendingowych.

Elavon

Ostatnią kategorią było: najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych. W tym przypadku eDukata otrzymuje Fundacja Polska Bezgotówkowa oraz Polityka Insight, które wspólnie przygotowały Dynamiczny Indeks Konsumpcji, który wykorzystuje dane transakcyjne na kartach płatniczych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa.

Polska Bezgotówkowa, Polityka Insight

Redakcja Fintek.pl gratuluje wszystkim zwycięzcom (oraz nominowanym). Fintek.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Organizatorem Cashless Congres jest Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. FROB to inicjator przedsięwzięć mających na celu zwiększanie dynamiki rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Identyfikacja barier rozwoju rynku oraz proponowanie kierunków zrównoważonego rozwoju to jedne z najważniejszych zadań FROB. Działania podejmowane w obszarach: informacyjno-edukacyjnym, legislacyjnym oraz analitycznym pozwalają wskazywać korzyści dla przedsiębiorców i zrzeszających ich organizacji, administracji rządowej i instytucji nadzoru finansowego, organizacji płatniczych, banków oraz agentów rozliczeniowych. Zdaniem FROB, konsumenci będący użytkownikami elektronicznych instrumentów płatniczych powinni być głównymi beneficjentami korzyści wynikających z rozwoju polskiego rynku płatności bezgotówkowych.

Profesjonalny i solidarny rynek

W świecie płatności dzieje się naprawdę bardzo wiele. Coraz trudniej wybrać „najlepszego”, gdyż konkurencja jest bardzo duża. Niemniej, branża płatnicza w tym roku zasługuje na dodatkowe wyróżnienie, gdyż szybko i skutecznie zareagowała na szczególne okoliczności związane z rozprzestrzenianiem pandemii. Promocja płatności bezgotówkowych, zasad bezpieczeństwa i higieny terminali płatniczych, a także podniesienie limitu płatności bez PIN. Do tego należy dodać bezawaryjność systemu – dzisiaj, nawet drobne problemy z płatnościami, mogłyby prowadzić do paniki – by to wszystko działało, codziennie setki ludzi pracuje na najwyższych obrotach. Te i wiele innych przykładów, to niezwykle cenne inicjatywy, które dowodzą, że rynek jest nie tylko profesjonalny, ale i solidarny.