– Jako Mastercard jesteśmy gotowi do wprowadzenia tej zmiany. W maju 2018 r., jako pierwsi na polskim rynku, otrzymaliśmy zgodę NBP w tym zakresie. Ostatnio opublikowaliśmy też odpowiednie instrukcje i wskazówki dla wydawców kart oraz agentów rozliczeniowych związane z podniesieniem limitu płatności bez PIN z 50 zł do 100 zł – komentuje polskie biuro prasowe Mastercard.

Mastercard i Visa gotowi na podniesienie limitu płatności bez PIN-u

Termin podwyższenia limitu płatności zbliżeniowych bez PIN zależy nie tylko od Mastercard czy Visy. Musi on być oparty na porozumieniu i gotowości całej branży, w tym banków i agentów rozliczeniowych, obsługujących terminale płatnicze. Wprowadzenie tej zmiany wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania infrastruktury technologicznej, aby zapewnić zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Na razie ciężko jednak podać konkretny termin podniesienia limitu. Sprawę pilotuje Związek Banków Polskich i to w jego gestii mają leżeć decyzje co do daty ostatecznego wdrożenia. W zeszłym tygodniu pojawiły się informację, jakoby Visa ustaliła wstępny termin podniesienia limitu płatności bez PIN na 17 lipca 2020 roku.

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 r. Od tamtej pory siła nabywcza złotówki uległa zmianie, co wpłynęło na zwiększenie wartości codziennych, szybkich zakupów. Co więcej, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych – wyjaśnia biuro prasowe Mastercard. Faktycznie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej pojedyncza transakcja bez kodu PIN nie może przekraczać równowartości 50 euro, czyli około 215 złotych.

Mastercard zwraca uwagę, że Polacy są entuzjastami szybkich i wygodnych transakcji zbliżeniowych, które umożliwiają płacenie bez każdorazowego podawania kodu PIN. Według NBP zbliżeniowo realizowanych jest już 86% wszystkich transakcji kartą w Polsce, a z danych Mastercard wynika, że w ten sposób częściej od Polaków płacą w Europie tylko Czesi. Z kolei zgodnie z badaniem POLASIK Research z maja 2018 roku 67% Polaków płacących zbliżeniowo jest zainteresowana korzystaniem z wyższej kwoty maksymalnej bez PIN niż dotychczasowa.