Wdrożenie powstało dzięki współpracy Mastercard z NMI i Global Payments. Na razie projekt uruchomiono na zasadzie testów, a korzysta z niego amerykańska spółka Computer Engineering Group. Obecnie Cloud POS działa w oparciu o chmurę Microsoft Azure, ale Mastercard ma być otwarty także na współpracę z innymi dostawcami rozwiązań chmurowych.

Cloud POS – nowy terminal od Mastercard

Soft POS to rozwiązanie pozwalające na przyjmowanie płatności z poziomu smartfona, które jest dostępne na rynku już od jakiegoś czasu. Teraz Mastercard idzie o krok dalej i prezentuje Cloud POS – czyli mobilny terminal działający w oparciu o chmurę. W ramach rozwiązania kluczowe komponenty oprogramowania przenoszone są ze smartfona sprzedawcy właśnie do chmury. Chodzi tutaj między innymi o przetwarzanie transakcji, czy kwestie związanie z bezpieczeństwem.

W komunikacie Mastercard czytamy, że dzięki wykorzystaniu chmury terminal w smartfonie ma być jeszcze bardziej bezpieczny. Kluczowe komponenty nie będą znajdowały się już bowiem na telefonie sprzedawcy, tylko u dostawcy usług chmurowych. Cloud POS ma także obniżyć koszty wdrożenia, rozwoju i dystrybucji.

Kiedy Cloud POS pojawi się na kolejnych rynkach? W komunikacie Mastercard czytamy, że już w 2021 roku powinniśmy spodziewać się następnych pilotaży i wdrożeń komercyjnych. Firma wskazuje szczególnie 16 rynków, na których jest obecne rozwiązanie Tap on Phone – w tej grupie znajduje się między innymi Polska.