Posunięcie to nastąpiło w momencie, gdy bitcoin osiągnął swój rekord wszechczasów pod względem wartości – przekraczając poziom 68,6 tys. USD. Warto dodać, że fundusze ETF BTC zgromadziły na koniec stycznia ponad 3% wszystkich istniejących bitcoinów (BTC) – wynika z niedawno upublicznionej informacji na portalu NASDAQ. Pokazuje to rosnący trend inwestycji instytucjonalnych w bitcoina.

Platforma handlu kryptowalutami od niemieckiej giełdy

Deutsche Börse Digital Exchange (DBDX) oferuje w pełni regulowany ekosystem do handlu, rozliczania i przechowywania kryptowalut. Wykorzystując istniejącą łączność z uczestnikami rynku ma zapewniać klientom nowe rozwiązania finansowe z zakresu aktywów cyfrowych. Nowa platforma ma wypełnić lukę na rynku, gdzie platformy spotowe wymiany kryptowalut są zazwyczaj skierowane do inwestorów detalicznych, a nie do dużych podmiotów instytucjonalnych.

Początkowo handel na DBDX będzie odbywał się na zasadzie Request for Quote (RfQ), a następnie zostanie wprowadzony handel wielostronny. Deutsche Börse będzie obsługiwać system obrotu, podczas gdy Crypto Finance (Deutschland) GmbH, kryptowalutowa spółka zależna niemieckiej giełdy, będzie świadczyć usługi rozliczeniowe i powiernicze – czytamy w komunikacie niemieckiej giełdy.

– Nasze nowe rozwiązanie zmienia zasady gry dla cyfrowych ekosystemów. Naszym celem jest zapewnienie zaufanych operacji rynkowych dla kryptowalut, zapewniając przejrzystość, bezpieczeństwo i zgodność z przepisami dla klientów instytucjonalnych w Europie – mówi Carlo Kölzer, Head of FX & Digital Assets w Deutsche Börse

Początkowo planowany jest handel bitcoinem i ethereum w stosunku do euro. Oferta kryptowalut ma zostać rozszerzona wkrótce po uruchomieniu – informuje giełda.

Kilka dni temu polskie Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o kryptoaktywach, która ma dostosować lokalne regulacje do unijnego rozporządzenia MiCA. Resort pisze w uzasadnieniu do projektu, że niezbędne jest zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów przez wyposażenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiednie do tego środki.