Co może się zmienić? Orlen poszukiwał rozwiązania pozwalającego na zautomatyzowaną identyfikację pojazdów tankowanych z wykorzystaniem istniejącej aplikacji mobilnej mFlota. Firmowe auta mają być rozpoznawane za pomocą kamer (po numerze rejestracyjnym), dzięki czemu przedsiębiorcy nie będą musieli tracić czasu na podchodzenie do kasy w celu weryfikacji danych z rejestracji.
Wspomniane rozwiązanie jest skierowane do klientów firmowych, ale niewykluczone, że z czasem pojawią się kolejne usprawnienia dla klientów indywidualnych. Na razie mogą oni korzystać między innymi z aplikacji mobilnej Orlen Pay, a także z eParagonów (w ramach pilotażu PKN Orlen i PKO Banku Polskiego).
Orlen będzie współpracował ze startupami w ramach GovTech Polska
mFlota to aplikacja mobilna dla klientów firmowych. Pozwala płacić za paliwo przy dystrybutorze, ale co do zasady kierowca i tak powinien udać się do kasy, aby potwierdzić numer rejestracyjny samochodu. W związku z tym całe rozwiązanie mija się z celem… Skoro i tak trzeba podejść do kasy i stać w kolejce, to równie dobrze można też w ten sposób zapłacić za paliwo. Startupy zgłaszające się do programu GovTech Polska miały pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Poszukiwana technologia miała za zadanie udoskonalenie i zwiększenie bezpieczeństwa transakcji mobilnych dokonywanych na stacjach paliw. Oceniana była przede wszystkim użyteczność rozwiązania dla użytkownika końcowego, a także uniwersalność i skalowalność rozwiązania.
– Wiążemy duże nadzieje z konkursem i jesteśmy pewni, że współpraca z MŚP z sektora IT będzie owocna. Przedsmak tego mieliśmy już podczas konsultacji, które niedawno zakończyliśmy, a które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony naszych potencjalnych partnerów – mówiła Patrycja Panasiuk, Dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen, w momencie ogłaszania konkursu 12 września bieżącego roku.
Program GovTech Polska wykorzystuje formułę konkursową, która ma być alternatywą dla klasycznego postępowania przetargowego oraz sposobem na stworzenie skutecznego modelu pozyskiwania najnowszych technologii dla administracji publicznej oraz spółek Skarbu Państwa. Swoje wyzwania w ramach programu ogłaszały między innymi Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia, czy Krajowa Administracja Skarbowa. Ta ostatnia podpisała nawet umowę o współpracy ze zwycięskim startupem Tensorflight Poland.