Partner serwisu Visa dla biznesu

Sojusz banków i organizacji kartowych. Powstaje Payments Europe

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Mastercard#Płatności#Visa
Opublikowano: 24 października 2019, 13:19 Aktualizacja: 24 października 2019, 15:29

Na europejskim rynku płatniczym doszło do ważnego wydarzenia. Banki i organizacje kartowe powołały do życia stowarzyszenie Payments Europe z siedzibą w Brukseli. Celem nowej organizacji ma być reprezentowanie wspólnych interesów branży na terenie Unii Europejskiej, a także uczestniczenie w kluczowych debatach dotyczących rynku finansowego.

Payments Europe reprezentuje wydawców kart, systemy kartowe i wszystkie inne podmioty działające w tym sektorze. Stowarzyszenie będzie opowiadać się za uczciwym otoczeniem regulacyjnym dla dostawców płatności w Europie. Grupa powstała pomimo początkowych konfliktów i obaw, głównie ze strony największych uczestników rynku.

Payments Europe będzie reprezentować interesy branży kartowej

Na razie w skład grupy wchodzi trzynaście firm założycielskich: ACCIE (Association of Credit Card Issuers Europe), AirPlus International, APERO (Asociatia de Plati Electronice din Romania), A.S.P.S. (Associazione Prestatori Di Servizi Di Pagamento), Bank of America, BNP Paribas, Card Payment Sweden, Citi, DKB (Deutsche Kreditbank AG), Lloyds Banking Group, Mastercard, Optal i Visa.

Według raportu Europejskiego Banku Centralnego liczba płatności kartowych w strefie euro w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła ponad dwukrotnie. W ubiegłym roku odnotowano średnio 121 płatności kartowych na mieszkańca, w porównaniu z 56 w 2008 r. Pomimo wzrostu liczby płatności kartą średnia wartość każdej transakcji plastikiem spadła z 54 EUR w 2008 r. Do 44 EUR w 2018 r. Płatności kartą stanowiły w ubiegłym roku około połowy całkowitej liczby płatności bezgotówkowych w strefie euro.

Payments Europe jest już trzecią organizacją reprezentującą interesy branży płatniczej, która powstała w 2019 roku. Wcześniej powołano takie stowarzyszenia jak ETPPA z siedzibą w Brukseli (zrzeszająca dostawców rozwiązań z zakresu PSD2) oraz EMPSA z siedzibą w Zurychu (zrzeszająca dostawców systemów płatności mobilnych).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

sojusz-bankow-i-organizacji-kartowych-powstaje-payments-europe