Paytm jest najwyżej wycenianym startupem z Indii. Nowej rundzie inwestycyjnej przewodziła firma T Rowe Price, ale Paytm zostało wsparte także przez dotychczasowych inwestorów – 200 mln dolarów przekazał japoński SoftBank, a 400 mln USD dołożył chiński AntFinancial z grupy Alibaba.

Paytm pozyskuje 1 miliard dolarów dofinansowania

Paytm to mobilny portfel, który pozwala użytkownikom na szybkie przelewy, płatności za dostawy jedzenia, opłacanie rachunków, kupowanie biletów (na pociąg lub koncert), a także uzyskanie niewielkiej pożyczki. Fintech działa na rynku od 2010 roku i do tej pory pozyskał około 3,5 mld dolarów dofinansowania.

W ciągu najbliższych trzech lat Paytm chce zainwestować 1,4 mld USD w poszerzenie swoich usług. Fintech rozwija platformę e-commerce, a także planuje ekspansję na rynku ubezpieczeniowym, pożyczkowym i rynku usług maklerskich. Obecnie 38% udziałów Paytm należy do Alibaba Group, a 19% znajduje się w rękach japońskiego SoftBanku. Inwestorom z Kraju Kwitnącej Wiśni zależy na tym, aby w ciągu najbliższych pięciu lat Paytm weszło na giełdę. Wspomniane IPO miało być jednym z warunków uczestnictwa SoftBanku w ostatniej rundzie inwestycyjnej.

Obecnie rynek płatności cyfrowych w Indiach jest wart około 200 mld USD, ale według danych Credit Suisse już za cztery lata ma być wyceniany na 1 BILION dolarów. Między innymi dlatego agresywną ekspansję w Indiach prowadzą takie firmy jak Google, Walmart, czy Facebook. Dofinansowanie dla Paytm ma pomóc rodzimej firmie w walce o dominacje z amerykańskimi gigantami.