Partner serwisu Visa dla biznesu

Ten fintech jest wart już 16 MILIARDÓW dolarów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 25 listopada 2019, 13:19 Aktualizacja: 25 listopada 2019, 15:23

Indyjski fintech Paytm pozyskał 1 miliard dolarów dofinansowania, dzięki czemu jego wycena wzrosła do niebotycznej sumy 16 mld USD. Teraz fintech zamierza rozwinąć swoją działalność na takie obszary jak ubezpieczenia, pożyczki, czy usługi maklerskie.

Ten fintech jest wart już 16 MILIARDÓW dolarów

Paytm jest najwyżej wycenianym startupem z Indii. Nowej rundzie inwestycyjnej przewodziła firma T Rowe Price, ale Paytm zostało wsparte także przez dotychczasowych inwestorów – 200 mln dolarów przekazał japoński SoftBank, a 400 mln USD dołożył chiński AntFinancial z grupy Alibaba.

Paytm pozyskuje 1 miliard dolarów dofinansowania

Paytm to mobilny portfel, który pozwala użytkownikom na szybkie przelewy, płatności za dostawy jedzenia, opłacanie rachunków, kupowanie biletów (na pociąg lub koncert), a także uzyskanie niewielkiej pożyczki. Fintech działa na rynku od 2010 roku i do tej pory pozyskał około 3,5 mld dolarów dofinansowania.

W ciągu najbliższych trzech lat Paytm chce zainwestować 1,4 mld USD w poszerzenie swoich usług. Fintech rozwija platformę e-commerce, a także planuje ekspansję na rynku ubezpieczeniowym, pożyczkowym i rynku usług maklerskich. Obecnie 38% udziałów Paytm należy do Alibaba Group, a 19% znajduje się w rękach japońskiego SoftBanku. Inwestorom z Kraju Kwitnącej Wiśni zależy na tym, aby w ciągu najbliższych pięciu lat Paytm weszło na giełdę. Wspomniane IPO miało być jednym z warunków uczestnictwa SoftBanku w ostatniej rundzie inwestycyjnej.

Obecnie rynek płatności cyfrowych w Indiach jest wart około 200 mld USD, ale według danych Credit Suisse już za cztery lata ma być wyceniany na 1 BILION dolarów. Między innymi dlatego agresywną ekspansję w Indiach prowadzą takie firmy jak Google, Walmart, czy Facebook. Dofinansowanie dla Paytm ma pomóc rodzimej firmie w walce o dominacje z amerykańskimi gigantami.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ten-fintech-jest-wart-juz-16-miliardow-dolarow