To drugie, po Sopocie, miasto w Polsce, które zaoferowało swoim mieszkańcom szybkie płatności online.

Ostatnio pisaliśmy o innej usłudze wdrożonej przez spółkę Blue Media – o możliwości wygodnego nabycia biletów na mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wejściówki można kupować na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej www.laczynaspilka.pl.

Jest to kolejny epizod w programie „Od papierowej do cyfrowej Polski”, w ramach którego administracja publiczna w Polsce ma się przenosić do Internetu. W tym celu wykorzystany ma zostać system Mobile Connect, który posłuży do załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem smartfona – nawet bez połączenia z Internetem.

W ramach projektu w urzędach administracji publicznej pojawiły się terminale płatnicze, dzięki którym petenci mogą uiszczać opłaty bezgotówkowo. Ministerstwo Rozwoju aktywnie wspiera rozwój obrotu bezgotówkowego, co widać również na przykładzie Totalizatora Sportowego, na którym resort rozwoju wymusza wprowadzenie płatności plastikiem.

Gdańsk wciąż się rozwija

Gdańsk to szóste pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce. Urząd Miejski w Gdańsku stale podnosi standardy obsługi wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów. Przykładem skutecznych usprawnień jest wprowadzona kilka lat temu rezerwacja wizyt przez Internet – w ubiegłym roku z tej usługi skorzystało prawie 40 tysięcy osób. Od 1 marca tego roku miasto wprowadziło kolejne usprawnienie, polegające na dokonywaniu opłat online za wybrane sprawy urzędowe.

System Płatności Online BM jest bezpośrednio zintegrowany ze stroną internetową www.gdansk.pl. Wystarczy na stronie urzędu miasta wybrać rodzaj sprawy, uzupełnić dane identyfikacyjne, wybrać swój bank i, po przekierowaniu na stronę transakcyjną, potwierdzić wykonanie przelewu (dane płatnika i kwota do zapłaty są już uzupełnione).

W katalogu czynności administracyjnych, za które Klienci urzędu mogą wnosić opłaty przez Internet, znajdują się m.in. sprawy meldunkowe, opłaty skarbowe, zezwolenia budowlane, procedury związane z uzyskaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, rejestracja pojazdów oraz wiele innych typów urzędowych spraw.

– Zaletą systemu dla interesanta jest prostota obsługi. W opisie czynności administracyjnej kwota opłaty pojawia się automatycznie po wskazaniu konkretnej sprawy, którą chce się załatwić. Nie trzeba szukać dodatkowych informacji o wymaganych kwotach, ani tym bardziej regulować płatności w urzędzie.mówi Krzysztof Ambroziak z Blue Media, operatora systemu Płatności Online BM

Wśród dostępnych sposobów płatności znajdują się szybkie płatności za pomocą linku, tzw. pay by link (takie jak mTransfer, Pekao24 czy płacę z iPKO) oraz płatności kartą płatniczą (VISA, VISA Electron, MasterCard i Maestro). Po dokonaniu płatności Klient otrzymuje mailem potwierdzenie, które powinien wydrukować i przedstawić w urzędzie podczas załatwiania sprawy.