O sprawie pisał m.in. Puls Biznesu. Zwracaliśmy na to uwagę także na łamach Fintek.pl – w artykule „Jest nowy projekt ustawy antylichwiarskiej. Co to oznacza dla rynku FinTech?„. Chodzi tutaj o konieczność ustalenia zdolności kredytowej z wykorzystaniem na przykład biur informacji gospodarczej.

Co nowe przepisy zmienią dla rynku odroczonych płatności?

– Kluczowe rozwiązania ustawy, czyli obowiązek ustalenia zdolności kredytowej z wykorzystaniem m.in. biur informacji gospodarczej oraz zakaz finansowania dłużnego, stosować się będą także do podmiotów, których działalność dotychczas nie była na radarze decydentów. Mam na myśli dostawców Buy Now Pay Later (BNPL), czyli produktów na styku kredytu i płatności, jeśli produkt został ukształtowany jako kredyt konsumencki. Na rynku są takie przypadki – komentował dr Krzysztof Korus, founding partner w DLK Legal, przy okazji podlinkowanego wyżej artykułu.

Zgodnie z projektem przed udzieleniem pożyczki firma musi uzyskać od klient oświadczenie o jego dochodach i wydatkach. W kolejnym kroku konieczne jest zweryfikowanie tych informacji w oparciu o dane od pracodawcy lub instytucji państwowych. Potwierdzenie można także uzyskać za pośrednictwem biur informacji gospodarczej.

W związku z takim przepisem klient odraczający płatność za zakupy w sklepie internetowym musiałby podać kredytodawcy informacje o swojej sytuacji finansowej – dochodach i wydatkach (niezależnie od kwoty o jaką wnioskuje). Następnie konieczna byłaby ich weryfikacja. Organizacje branżowe zawracają jednak uwagę, że instytucje pożyczkowe oraz fintechy BNPL mogą mieć problem z pozyskaniem takich informacji i ich stosownym sprawdzeniem.

Odroczone płatności w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Swoje rozwiązania w tym zakresie oferują nad Wisłą takie fintechy jak PayPo, Twisto, Allegro Pay, Klarna, czy Mokka. Klarna nawiązała ostatnio współpracę z platformą IdoSell, dzięki czemu sprzedawcy korzystający z serwisu będą mogli zaoferować kupującym usługi BNPL od szwedzkiego fintechu.

Więcej o ustawie antylichwiarskiej i jej głównych założeniach możecie przeczytać w naszym tekście podlinkowanym powyżej. Przy okazji tego materiału pochyliliśmy się nad skutkami, jakie wdrożenie nowych przepisów może mieć dla branży FinTech. Ucierpią nie tylko fintechy BNPL, ale także spółki oferujące rozwiązania z zakresu otwartej bankowości (usługa AIS).