O sprawie napisał serwis Finextra. Plaid rozbudowuje własną platformę, dzięki której fintechy mogą połączyć się z kontami bankowymi swoich użytkowników i zaoferować im w ten sposób nowe usługi. To trochę takie PSD2 w wersji amerykańskiej.

Visa i Mastercard inwestują w fintech Plaid

Niestety nie wiadomo jaką dokładnie kwotę Visa i Mastercard przeznaczyły na wsparcie Plaid. Niemniej to już trzecia runda dofinansowania dla amerykańskiego startupu, który obecnie jest wyceniany na 2,6 mld dolarów. Obok Visy i Mastercard Plaid uzyskał także wsparcie finansowe od Goldman Sachs, Citi i Amercian Express.

W celu rozwinięcia swojej platformy Plaid nawiązał współpracę z dużymi bankami i fintechami. Chodzi między innymi o takie podmioty jak JPMorgan Chase, Robinhood, czy Acorns. Teraz spółka chce powtórzyć swój sukces także w Europie, dlatego otwiera swoje biuro w Wielkiej Brytanii. W związku z ekspansją na Starym Kontynencie Plaid zamierza rekrutować nowych pracowników – już w 2020 roku ma zatrudnić w UK około 25 nowych osób.

Stany Zjednoczone pozostają rynkiem z największą liczbą fintechowych jednorożców, chociaż coraz więcej inwestycji przyciągają fintechy działające w Chinach. Zgodnie z raportem CB Insights w II kwartale 2019 roku fintechy pozyskały od funduszy venture capital ponad 8,3 mld dolarów. Wszystko za sprawą rekordowo dużej liczby tak zwanych „mega-rounds”, czyli dofinansowań przekraczających 100 mln USD. Według danych CB Insights na świecie jest już 48 fintechowych jednorożców, wspieranych przez fundusze VC. Ich łączna wartość to 187 mld dolarów – jednym z tych jednorożców jest właśnie Plaid.