Wealthon już od kilku lat pomaga przedsiębiorcom z sektora MŚP, pozyskiwać dodatkowe środki. Od 2019 roku oferuje firmom między innymi pożyczkę pomostową na spłatę zadłużenia w ZUS i/lub Urzędzie Skarbowym. Spółka udziela także pożyczek ratalnych na dowolny cel – w tym przypadku o finansowanie mogą wnioskować jednoosobowe działalności gospodarcze.

Droga z LendTech do FinTech

To, co wyróżnia Wealthon to przede wszystkim stawianie na nowoczesne technologie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o szybkie finansowanie całkowicie online, bez zbędnych formalności. Za wykorzystanie sztucznej inteligencji i machine learningu w procesie scoringowym, spółka otrzymała wyróżnienie w kategorii „LendingTech” podczas ubiegłorocznej Gali Fintech Summit Awards.

— W Wealthon znosimy bariery stawiane przez banki przed przedsiębiorcami, którzy potrzebują pieniędzy na rozwój czy ustabilizowanie swojej sytuacji. Wiemy, że osoby prowadzące własny biznes nie mają czasu na żmudne procedury ubiegania się o pożyczkę i długie oczekiwanie na decyzję. Całkowicie zautomatyzowaliśmy proces wnioskowania o finansowanie oraz ocenę zdolności kredytowej. Stosujemy przy tym autorski scoring oparty o nowatorskie algorytmy i sztuczną inteligencję — wyjaśnia Aleksander Majchrzak, CEO Wealthon.

Aleksander Majchrzak Wealthon cytat

Wealthon posiada licencję Małej Instytucji Płatniczej (MIP) od KNF. Ciągły rozwój oraz nowe produkty integrujące narzędzia dla biznesu z technologią finansowania, pozwalają na zmianę firmy w FinTech. Jednocześnie Wealthon stara się o uzyskanie licencji Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP). W maju 2022 firma wprowadziła na rynek nowość w postaci pożyczki POSCASH. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wypracowują obroty na terminalu. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla branży gastronomicznej, medycznej, handlowej czy beauty.

POSCASH – finansowanie dla użytkowników terminali

O finansowanie POSCASH mogą wnioskować wszystkie firmy, które posługują się terminalem płatniczym. Mogą to być zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki osobowe oraz spółki z o.o. Wymagany minimalny staż firmy wynosi 12 miesięcy, z obrotami na terminalu generowanymi co najmniej od 6 miesięcy. Przedsiębiorca musi mieścić się w przedziale 23-68 lat. Finansowanie można uzyskać w wysokości od 10 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Jest ono przyznawane na okres od 6 do 12 miesięcy. Wnioskujący nie muszą dostarczać żadnych zaświadczeń, a cały proces złożenia wniosku przebiega całkowicie online. Umowa generowana jest do podpisu za pomocą platformy Autenti.

Okres spłaty oraz kwota pożyczki uzależniona jest od rodzaju działalności klienta, wysokości miesięcznych płatności generowanych na terminalu oraz wiarygodności kredytowej. W zależności od tych trzech czynników, Wealthon składa propozycję dostosowaną do możliwości klienta.

Cały proces wnioskowania zajmuje zaledwie 3 minuty, a przedsiębiorca otrzymuje decyzję o przyznaniu środków jeszcze tego samego dnia. Warto podkreślić, że w trakcie spłaty finansowania przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwiększenie wysokości przyznanej kwoty, w tym także o przedłużenie okresu spłaty.

Jedyny koszt pożyczki to naliczana na samym początku opłata przygotowawcza w wysokości od 2,5% do 3% miesięcznie. Same raty nie są obciążone prowizją, a ich comiesięczna wysokość różni się w zależności od utargu. Dokładnie wyjaśniamy to poniżej.

Szybkość spłaty uzależniona od obrotów

Poscash

Finansowanie POSCASH spłaca się bezobsługowo  – przedsiębiorca nie musi pamiętać o wykonywaniu wpłaty na rachunek pożyczkodawcy. Spłata raty odbywa się w formie pobrania ustalonego procentu z dziennego obrotu. Oznacza to, że kiedy przedsiębiorca zarabia mniej, to spłaca pożyczkę wolniej – dzięki temu rata nie jest dużym obciążeniem przy niższych obrotach. Jest to szczególnie pomocne w niepewnych czasach, stojących pod znakiem inflacji i rosnących kosztów biznesu.

Aby zobrazować, jak działa POSCASH, posłużymy się przykładem. Załóżmy, że z oferty Wealthon chce skorzystać Kasia, która od 12 miesięcy prowadzi salon kosmetyczny. W ramach działalności przyjmuje płatności bezgotówkowe na terminalu płatniczym oraz gotówkę w kasie fiskalnej. Kasia potrzebuje 100 tys. zł na dalszy rozwój salonu. Firma generuje duże obroty, ale ze względu na krótką obecność na rynku nie jest atrakcyjna dla banków.

Zdolność kredytową Wealthon oblicza na podstawie obrotów wygenerowanych na terminalu płatniczym. W przypadku salonu Kasi wzięto pod uwagę wszystkie płatności bezgotówkowe przyjęte w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Krótki staż działalności  nie był przeszkodą w podjęciu pozytywnej decyzji, a Kasia otrzymała propozycję pożyczki w kwocie 94 500 zł w niecałe pół godziny od złożenia wniosku.

Ustalony termin spłaty to 6 miesięcy. Forma spłaty pożyczki POSCASH to prowizja od dziennego utargu (do wyboru 5, 10, 15, lub 20% dziennego potrącenia z utargu). Kasia zdecydowała się na ofertę 15%. Pierwszego dnia spłaty, terminal w salonie przyjął od klientów 917,32 zł, a na spłatę pożyczki poszło z tego 15%, tj. 137,60 zł. Kolejny dzień w salonie Kasi przyniósł wzmożony ruch i na terminalu przyjęto już 7805,40 zł, z czego 15%, czyli 1170,81 zł poszło na spłatę pożyczki.

Jakie będą kolejne kroki Grupy Wealthon?

Po udanym kolejnym roku spółka jest gotowa do dalszego poszerzania oferty dla polskich przedsiębiorców i zwiększenia przyznawalności pożyczek. Wśród zapowiedzianych nowości jest aplikacja Wealthon Wallet, która umożliwi m.in. wydawanie kart z limitami kredytowymi oraz aplikacja SoftPOS, która pozwoli zamienić urządzenie z systemem Android w mobilny terminal płatniczy.

— Skupiamy się nie tylko na skalowaniu biznesu, ale także rozbudowie naszej oferty dla przedsiębiorców. Chcemy w pełni kompleksowo odpowiadać na zmieniające się potrzeby polskich firm. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie aplikacji płatniczej Wealthon Wallet. Za jej pomocą przedsiębiorcy będą mogli m.in. wnioskować o kartę z limitem kredytowym do 20 tys. zł — komentuje Aleksander Majchrzak, CEO Wealthon.

W przyszłym roku Wealthon wprowadzi na rynek pełną ofertę narzędzi do przyjmowania płatności bezgotówkowych.  Do oferty finansowania dołączy także terminal płatniczy oraz aplikacja SoftPOS dostępna na smartfon, a także urządzenia POS. Wszystkie produkty i usługi zapewnią klientowi wsparcie w tak wymagających i dynamicznych czasach.