Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 21-24 stycznia w szwajcarskim wschodnioalpejskim kurorcie zimowym w Davos. Nazwa tego miasta jest używana zamiennie do określenia World Economic Forum, które odbywa się tutaj co roku od 49 lat. W tym roku, prócz tematów makroekonomicznych, główne tematy rozważań dotyczyć będą m.in. zmian klimatycznych, transformacji gospodarki na zrównoważoną klimatycznie, a także wpływ zmian technologicznych na życie ludzi.

Sztuczna inteligencja i zrównoważony rozwój

Za kluczową technologię uznaje się rozwój sztucznej inteligencji. To ważny temat, szczególnie w kontekście regulacyjnym i etyki. Nie ma wątpliwości, że upowszechnienie AI będzie kamieniem milowym do tworzenia nowych usług w sektorze finansowym i przemyśle. Jednak AI to technologia, która zbuduje przewagi rynkowe – państwa, które są liderami w tej dziedzinie, umocnią swoją pozycję względem biedniejszych regionów. To wbrew pozorom niezbyt kolorowy scenariusz i ekonomiści coraz częściej zwracają uwagę, że tego rodzaju dominacja może zwiększyć podziały na świecie.

Obok sztucznej inteligencji coraz większe znaczenie ma wykorzystanie chatbotów. Z ciekawszych zastosowań, które będą omawiane w Davos, jest wykorzystanie tej technologii w sektorze medycznym. Wirtualni doktorzy – zdaniem ekspertów – mogą zwiększyć poziom dostępności do wysokiej jakości usług medycznych i w ten sposób rozwiązać problem niskiej dostępności do lekarzy w tych rejonach świata, gdzie ochrona zdrowia wciąż znajduje się na niskim poziomie.

Blockchain pomoże chronić środowisko

Zmienia się też podejście ekspertów do blockchaina. Wcześniej ta technologia była kojarzona głównie z rynkiem kryptowalut. Dzisiaj ekonomiści patrzą na nią jak na narzędzie, które optymalizuje m.in. procesy dostaw i produkcji towarów. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain klienci będą mogli z łatwością zweryfikować np., czy kawa, którą piją pochodzi z upraw, które nie niszczą środowiska naturalnego lub czy telefon, które używają – nie został zbudowany z surowców wydobywanych w kopalniach, gdzie zatrudnia się dzieci.

Gospodarka stoi przed olbrzymim wyzwaniem, którym jest powstrzymanie zmian klimatycznych powodowanych przez człowieka. Technologie takie jak blockchain okazują się być użytecznym narzędziem również w tej kwestii.

Tzw. IV rewolucja przemysłowa pierwszy raz stała się jednym z głównych tematów rozważań w Davos w 2016 roku. Wówczas ekonomiści zgodnie twierdzili, że „stoimy u progu zmian”. Już nie stoimy.