Partner serwisu Visa dla biznesu

Wyciekły dane 419 mln użytkowników Facebooka

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Cyberbezpieczeństwo#Facebook#GAFA
Opublikowano: 5 września 2019, 15:23 Aktualizacja: 6 września 2019, 09:55

Kolejny miesiąc i kolejny kłopot Marka Zuckerberga. Serwis Tech Crunch informuje, że w sieci odnaleziono bazę danych zawierającą numery telefonów ponad 419 mln użytkowników Facebooka.

Płatności z poziomu Messengera i Instagrama. Pojawi się Facebook Pay

Tech Crunch pisze, że bazę odnalazł security researcher Sanyam Jain. Numery telefonów można połączyć z ID użytkowników, a w niektórych przypadkach nawet z ich imieniem i nazwiskiem, płcią i krajem pochodzenia.

Facebook po raz kolejny na cenzurowanym

Facebook komentuje, że baza danych jest stara i została pozyskana przez hakerów jeszcze zanim serwis Zuckerberga wdrożył nowe zasady bezpieczeństwa. W ich ramach usunięto między innymi możliwość wyszukiwania użytkowników po numerze telefonu. Facebook zaznacza, że baza danych zniknęła z sieci i nie ma żadnych dowodów, że zabezpieczenia serwisu zostały złamane.

Niemniej jest to już kolejny niepokojący incydent dotyczący zabezpieczeń Facebooka, ponieważ w maju wyciekły dane około 49 mln użytkowników Instagrama. Nawet jeśli dane zniknęły już z sieci, to nie ma gwarancji, że nikt niepożądany nie wszedł w ich posiadanie.

Z kolei w sierpniu Bloomberg informował, że firma Marka Zuckerberga zatrudniała zewnętrznych pracowników do słuchania i spisywania rozmów nagrywanych za pośrednictwem Messengera. Podobne praktyki miały miejsce w takich firmach jak Apple, Microsoft, Amazon, czy Google. Facebook wyjaśnia, że zawiesił kontrolę nagrań głosowych przez ludzi już kilka tygodni temu, a sprawa dotyczyła tylko klientów w Stanach Zjednoczonych. Niesmak jednak pozostał, a tego typu sytuacje pokazują, że firmy technologiczne wciąż muszą dużo pracować, aby zapewnić bezpieczeństwo danym klientów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

wyciekly-dane-419-mln-uzytkownikow-facebooka