Sprzedawcy korzystający ze Stripe będą mogli udostępnić opcję odroczonej płatności lub płatności ratalnej za pomocą Klarny. Takie rozwiązanie będzie dostępne w USA i w 19 europejskich krajach: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Klarna udostępnia usługi BNPL sprzedawcom Stripe

Dodatkowo Stripe jest teraz preferowanym integratorem płatności dla Klarny w USA i Kanadzie. Po tym jak klient dokona zakupu opłaconego za pomocą Klarny, to wszystkie kolejne spłaty są również przetwarzane przez Stripe. W sumie amerykański fintech ma teraz przetwarzać około 90% wszystkich transakcji Klarny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Stripe to najwyżej wyceniana prywatna firma z Doliny Krzemowej – jej wartość to 95 mld USD. Z kolei Klarna to jeden z najbardziej wartościowych fintechów na świecie. Firma założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego jest wyceniana na około 46 mld USD.

W sierpniu bieżącego roku Square, amerykański fintech oferujący płatności online, przejął Afterpay, dostawcę usług BNPL, za kwotę 29 mld USD. Partnerstwo Stripe i Klarny można potraktować jako pewnego rodzaju odpowiedź na wspomnianą akwizycję.

Dynamiczny rozwój rynku BNPL

Inni gracza także starają się zaistnieć na rynku odroczonych płatności. Swoje rozwiązania w zakresie BNPL zamierzają wdrażać m.in. challenger banki Revolut, czy Monzo. Dodatkowo Amazon dzięki współpracy z Affirm udostępnił amerykańskim klientom odroczone płatności na swojej platformie.

Tak dynamiczny rozwój sektora BNPL budzi jednak obawy ekspertów rynku finansowego. Kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii wystartowała kampania ostrzegającą przed odroczonymi płatnościami. Jej inicjatorzy argumentowali, że BNPL może wpędzać klientów w długi i zachęcać do nieprzemyślanych transakcji.

W odpowiedzi na tego typu zarzuty Klarna wprowadziła opcję „Pay Now” w Wielkiej Brytanii – pozwala ona na dokonanie natychmiastowej opłaty za wybrane towary (wcześniej takie rozwiązanie było dostępne na innych europejskich rynkach). Dodatkowo fintech ma usprawnić proces scorignu kredytowego, wykorzystując w tym celu otwartą bankowość.