Ramp Link to spółka z siedzibą w Warszawie. To już trzeci podmiot znajdujący się w rejestrze KNF. Wcześniej nadzorca wydał stosowne zezwolenia takim firmom jak Kontomatik i Banqware (właściciel marki BanqUp).

Rejestr dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP) można znaleźć tutaj.

Fintech Ramp Link z zezwoleniem KNF

Fintech z licencją AISP (Account Service Information Provider) może uzyskiwać dostęp do rachunków płatniczych i danych transakcyjnych klientów – oczywiście tylko wtedy, gdy użytkownik wyrazi na to zgodę. AISP to jedna z dwóch nowych usług z zakresu otwartej bankowości, które wprowadziła na rynek dyrektywa PSD2. Druga z nich to PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności w imieniu klienta.

Usługa AIS jest przydatna między innymi przy okazji weryfikacji zdolności kredytowej klienta, który na przykład wnioskuje o pożyczkę, czy chcę podpisać umowę o wysokiej wartości na dłuższy okres. Takie rozwiązania mogą być wykorzystywane także poza sektorem finansowym – na przykład w social mediach, leasingu, legaltechu, czy govtechu.

Wcześniej zgodę na działalność jako TPP (Third Party Provider) otrzymało już kilka banków, a dodatkowo KNF rozszerzył zezwolenia Krajowym Instytucjom Płatniczym Blue Media oraz PayU. Dzięki dyrektywie PSD2 i stosownym zgodom nadzoru usługi z zakresu otwartej bankowości wdrożyły już dwa banki działające w Polsce – ING Bank Śląski i Bank Millennium. Oba podmioty umożliwiają dostęp do informacji o rachunkach z innych banków z poziomu własnych systemów bankowości elektronicznej.