Partner serwisu Visa dla biznesu

Płatności bez PIN-u od 100 złotych. Visa podnosi limit już w lipcu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności#Visa
Opublikowano: 14 lutego 2020, 10:47 Aktualizacja: 14 lutego 2020, 13:55

Już 17 lipca 2020 roku Visa podniesie limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u z 50 do 100 złotych – wynika z informacji money.pl. Na dokonywanie transakcji w ten sposób trzeba będzie poczekać jednak nieco dłużej.

Płatności bez PIN-u od 100 złotych. Visa podnosi limit już w lipcu

Money.pl pisze, że zmianę muszą zatwierdzić jeszcze banki i dostawcy terminali płatniczych. Biuro prasowe Visa potwierdziło, że ten proces rozpocznie się właśnie 17 lipca 2020. Podniesienie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania kodu PIN jest możliwe dzięki zgodzie Narodowego Banku Polskiego.

Visa podnosi limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u

Visa otrzymała zgodę NBP na początku 2019 roku, z kolei Mastercard w połowie roku 2018. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej pojedyncza transakcja bez kodu PIN nie może przekraczać równowartości 50 euro, czyli około 215 złotych. Nowy próg wprowadzony w Polsce wciąż będzie więc daleki od tego limitu – zwraca uwagę money.pl.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie płatności będzie można realizować bez podawania PIN-u. Zgodnie z unijną dyrektywą PSD2 transakcje trzeba dodatkowo autoryzować jeśli ich łączna wartość przekroczy 150 euro (około 640 złotych). Kod PIN trzeba podawać także co 5 transakcji bez względu na kwotę. W uprzywilejowanej sytuacji są jednak osoby korzystające z takich rozwiązań jak Apple Pay, czy Garmin Pay. W takim przypadku autoryzacja odbywa się za pomocą biometrii – dzięki odciskom palca, skanom twarzy, czy pomiarowi tętna.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

platnosci-bez-pin-u-od-100-zlotych-visa-podnosi-limit-juz-w-lipcu