Partner serwisuVisa dla biznesu

Story


Wywiady, reportaże i materiały specjalne przygotowane przez redaktorów Fintek.pl. Najlepsze w Polsce wywiady z ludźmi tworzącymi Dolinę Krzemową nad Wisłą. Jeśli chcesz poznać branżę fintech, to musisz poznać ludzi, którzy ją tworzą.
Tomasz Rodak, Bibby Financial Services – Faktoring też jest fintechowy
January 29, 2018, 3:17 PM

Bardzo często można zetknąć się z informacją o tym, że polskie firmy mają problemy z nieterminowymi kontrahentami. Jeżeli mówimy tutaj o niedużym przedsiębiorstwie, to kilkutygodniowe opóźnienie w opłaceniu faktur może skutecznie zablokować nasz biznes. Z tego powodu nie będziemy w stanie realizować kolejnych projektów. Właśnie w takiej sytuacji na scenę wkracza faktoring.

Wawrzyniec Hyska, e-point – polskie banki awangardą technologiczną
January 22, 2018, 2:51 PM

Jak może wyglądać bankowość za kilka lat? Co zmieni rozporządzenie RODO? Co mogłyby poprawić w swojej działalności polskie banki? I wreszcie, czy Elon Musk ma rację, obawiając się rozwoju sztucznej inteligencji? Między innymi na te pytania odpowiedział nam Wawrzyniec Hyska, Dyrektor ds. Sektora Finansowego w firmie e-point.

  Grzegorz Micyk, Finiata – w Polsce rozwijamy się najszybciej
  January 16, 2018, 8:00 AM

  Prowadzenie małego biznesu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są nieterminowi kontrahenci, których opieszałość może skutecznie pokrzyżować plany biznesowe. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą usługi faktoringu. Jedną z firm wyciągających pomocną dłoń do przedsiębiorców jest Finiata, która dynamicznie zdobywa polski rynek.

   "Ludzie wciąż stosują proste hasła" - wywiad z Bartoszem Pundykiem z Grupy CRIF
   January 9, 2018, 11:21 AM

   Jeszcze kilka lat temu samo słowo fraud było niezrozumiałe dla wielu osób, wręcz wiele firm otwarcie deklarowało, że zjawisko fraudu ich nie dotyczy. Dziś świadomość w zakresie zagrożeń znacząco wzrosła. Problem wyłudzeń nie jest już bagatelizowany, a firmy pożyczkowe w coraz większym stopniu inwestują nie tylko w rozwiązania do oceny ryzyka kredytowego, lecz również w narzędzia antyfraudowe. Zapraszam na wywiad z Bartoszem Pundykiem, dyrektorem sprzedaży w Grupie CRIF.

    Wojciech Murdzek, PiS – Nie jesteśmy przeciwni kryptowalutom
    December 29, 2017, 2:40 PM

    Bitcoin i pozostałe kryptowaluty to dla wielu decydentów temat tabu. W Polsce przeciwko walutom wirtualnym opowiada się między innymi Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rządzący chcą zlikwidować, bądź ograniczyć handel bitcoinem.

     Już ponad 55 firm pożyczkowych współpracuje z BIK
     December 12, 2017, 8:00 AM

     Współpraca firm pożyczkowych z BIK przynosi korzyści konsumentom oraz firmom pożyczkowym i przyczynia się do ograniczenia ryzyka w sektorze finansowym.

      Dariusz Marcjasz, KIR – nasze hasło to „Cyfrowe przyspieszenie”
      October 30, 2017, 11:59 AM

      Polacy są przyzwyczajeni do wygody w dokonywaniu płatności i realizacji przelewów. Z miesiąca na miesiąc rośnie wartość natychmiastowych transferów pieniężnych. System Express Elixir notuje kolejne rekordy. Pomimo, że gotówka to wciąż wybór numer jeden większości Polaków, transakcje bezgotówkowe sukcesywnie zdobywają rynek.

       Marek Lesiak, Efigence - czyli jak polski fintech zdobywa Dubaj
       October 27, 2017, 4:17 PM

       Polskie fintechy cieszą się bardzo dobrą prasą w różnych częściach świata. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o dwóch polskich firmach z tego sektora, które nawiązały współpracę z Emirates NBD - największym bankiem w regionie Zatoki Perskiej. Jedną z tych firm jest Efigence, która dla banku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stworzyła zupełnie nową bankowość internetową.

        Wojciech Kazimierski: trudno o lepszy przykład fintechu niż LeaseLink
        October 22, 2017, 9:21 PM

        LeaseLink, czyli pierwszy leasingowy fintech w Polsce, który ma apetyt na podbicie rynków zagranicznych. Działalność rozpoczęli półtora roku temu. Trudno nazwać ich liderami rynku – oni tworzą ten rynek.

         Radosław Kaczorek, Immusec - o cyberbezpieczeństwie i rozporządzeniu RODO
         October 18, 2017, 12:50 PM

         Cyberbezpieczeństwo to temat, który poruszany jest niemal każdego dnia. Codziennie słyszymy o wyciekach danych i innych atakach hakerskich - nawet na duże firmy, które powinny posiadać dobrze rozwinięte zabezpieczenia. Jak to wygląda na polskim rynku? Jakie koszty trzeba ponieść przez atak hakerski? Jak się bronić? I dlaczego akurat teraz temat cyberbezpieczeństwa jest tak istotny?

          Katarzyna Fatyga, Diners Club – To naszą kartą dokonano pierwszej transakcji w Polsce
          October 17, 2017, 8:00 AM

          Kiedy w Polsce po raz pierwszy zapłacono kartą? Było to niemal 50 lat temu, a do transakcji wykorzystano kartę Diners Club. Między innymi o tym postanowiliśmy porozmawiać z prezes Diners Club Polska, Panią Katarzyną Fatygą. Poruszyliśmy też kwestię obrotu bezgotówkowego, przyszłości płatności, regulacji i samej działalności Diners Club.

           Marcin Parczewski, Inteca - Jak banki skorzystają na otwartym API?
           October 12, 2017, 10:56 AM

           Już od 13 stycznia przyszłego roku wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2. Budzi ona zarówno ekscytację, jak i obawy. Ekscytuje mniejsze firmy i te, które do tej pory nie miały dostępu do danych klientów. Natomiast pewne obawy budzi wśród banków.... Czy uzasadnione?

            Łukasz Domański, Happy Miles – Wynajem samochodów to przyszłość
            September 18, 2017, 12:03 PM

            Czy faktycznie jest sens zaciągać kredyt na samochód, albo wydawać na niego ostatnie oszczędności? Przedstawiciele Happy Miles zapewniają, że dużo lepiej jest takie auto wynająć. Dlatego spotkaliśmy się z Łukaszem Domańskim, który kieruje wspomnianym projektem.

             Mariusz Zabrocki: typowy wniosek o kredyt firmowy w banku ma 117 pól
             September 17, 2017, 5:34 PM

             W Polsce od lat twierdzi się, że przedsiębiorcy mają pod górkę. Złe prawo, brak pomysłów, niewielki kapitał. Jak żyć? Dzisiaj może być łatwiej przynajmniej w kwestii pieniądzy. Zapraszam na wywiad z dyrektorem zarządzającym iwoca – Mariuszem Zabrockim.

              Maciej Krzysztoszek, EFF – Cyfrowa rewolucja to nie bajki
              September 11, 2017, 7:00 AM

              Świat zmienia się w bardzo szybkim tempie, a na czele tych zmian jawi się szeroko rozumiana cyfryzacja. Dotyka nas ona zarówno w życiu prywatnym, jak i przy załatwianiu spraw urzędowych. Kolejki do okienka pomału odchodzą do lamusa, a standardem staje się załatwianie formalności w Internecie. Gdzie jest Polska na cyfrowej mapie świata? Jak postępuje rozwój naszego rynku? Jakie są główne trendy na świecie?

               Loukas Notopoulos: Mamy wszystko, by stać się Nevadą Europy
               August 30, 2017, 6:00 AM

               Pierwszy raz spotkaliśmy się 5 lat temu, ale pretensjonalny wstęp przełożę na kolejną rozmowę. Zapraszamy do lektury i od razu ostrzegam - nie będzie łatwo.

                Matt Komorowski, PayPal dla Fintek.pl- 2 miliardy ludzi wciąż nie ma konta
                August 16, 2017, 8:31 AM

                PayPal stoi przed wieloma wyzwaniami, gdyż musi mierzyć się z nowymi graczami, ale także z dużymi oczekiwaniami konsumentów.

                 Paweł Jaroszek, ZUS – Nie stronimy od nowych technologii
                 July 28, 2017, 2:20 PM

                 Kilka tygodni temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił nową strategię na nadchodzące lata – FinTech ZUS i Smart ZUS. Redakcja Fintek.pl postanowiła sprawdzić co dokładnie kryje się za tymi hasłami.

                  BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP
                  July 19, 2017, 6:48 PM

                  BLIK to nie jest chwilowa moda. Polacy udowodnili, że potrafią stworzyć system płatności, który wzbudza zazdrość na świecie. Obecnie w ramach BLIKA dochodzi do nawet 100 tys. transakcji dziennie. Zapraszamy do wywiadu z Dariuszem Mazurkiewiczem - Prezesem Zarządu Polskiego Standardu Płatności. A w rozmowie m.in. o tym, dlaczego nie warto nosić portfela...

                   Krzysztof Góral, Urząd KNF – FinTechy nie zagrażają rynkowi finansowemu w Polsce
                   July 13, 2017, 3:42 PM

                   W nadchodzących miesiącach wiele się zmieni w finansowym ekosystemie nad Wisłą. Od początku przyszłego roku w życie wchodzi unijna dyrektywa PSDII, a najważniejsze polskie urzędy administracji publicznej pracują nad rozwiązaniami, które mają przygotować Polskę na zbliżającą się transformację.