Takie działania banków są między innymi efektem spotkania przedstawicieli Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie szczególnych ułatwień dla kredytobiorców i wsparcia sektora bankowego w okresie epidemii koronawirusa COVID-19. Komunikat w tej sprawie wydał także Związek Banków Polskich nakreślając zakres działań pomocowych podejmowanych przez banki. W związku z tym postanowiliśmy przygotować przegląd działań, które do tej pory podjęły największe banki działające w Polsce.

Odrocz spłatę kredytu w mBanku nawet o 6 miesięcy

mBank był pierwszym podmiotem, który ogłosił swoje działania pomocowe dla klientów. Od 16 marca mBank pozwala na odłożenie w czasie spłaty kredytu – nawet o pół roku. Oferta dotyczy klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorców. Ułatwienie obejmuje wszystkie kredyty spłacane w ratach, czyli między innymi gotówkowe, hipoteczne czy firmowe. Wniosek o odłożenie rat w czasie można złożyć online. Odpowiedzi na najważniejsze pytania w sprawie odłożenia spłaty kredytu na pół roku w mBanku znajdziecie w podlinkowanym tekście.

Dodatkowo mBank umożliwił także obniżenie rat leasingowych w ramach mLeasing nawet o 90%.  Cały proces można przeprowadzić online. Oferta jest skierowana do klientów, którzy mają z leasingową spółką mBanku zawarte umowy o łącznej wartości poniżej 1 mln złotych i do tej pory terminowo spłacali raty. Najbliższe 6 rat mBank obniży nawet o 90%, a umowa zostanie przedłużona o dodatkowe pół roku.

Zawieś raty kredytu w PKO Banku Polskim

W związku z obecną sytuacją epidemiczną klienci PKO Banku Polskiego już dzisiaj mogą skorzystać z zawieszenia 3 rat kredytu hipotecznego lub od 18 marca pożyczki gotówkowej. Można to zrobić online za pośrednictwem bankowości internetowej iPKO. Dla kredytu hipotecznego 1 wniosek zawiesza spłatę 1 raty – dlatego w kolejnych 2 miesiącach trzeba będzie wypełnić ten wniosek ponowne. W przypadku pożyczki gotówkowej wystarczy jeden taki dokument. Wniosek należy złożyć najpóźniej 3 dni robocze przed spłatą raty – w przeciwnym razie bank zawiesi spłatę raty za kolejny miesiąc.

Dodatkowo w obliczu zagrożenia koronawirusem PKO Bank Polski wstrzymał obsługę przekazów Wester Union w swoich placówkach. Bank zachęca aby zostać w domu i skorzystać z Western Union online – można to zrobić z poziomu serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO (w apce można tylko odebrać przekaz).

Bank Pekao zawiesza zwolnienia grupowe

Bank Pekao wprowadził szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom w obliczu zagrożenia koronawirusem. Pekao zachęca do korzystania z bankowości elektronicznej i już zapowiedział zintensyfikowane działania informacyjne zarówno w mediach, jak i swoich oddziałach.

Placówki otwarte będą w nowych, skróconych godzinach. Bank wprowadził również limity osób jednocześnie przebywających w oddziale i zasadę, zgodnie z którą klienci muszą zachować pomiędzy sobą 1,5-metrowy odstęp. Do placówek dostarczone zostały również dodatkowe środki dezynfekujące, a zakres usług sprzątających został zwiększony.

Co ważne Bank Pekao wstrzymał także zapowiedziane wcześniej zwolnienia grupowe.

ING Bank Śląski z ofertą dla przedsiębiorców

ING Bank Śląski wprowadził możliwość automatycznego przedłużania kredytów odnawialnych dla firm o trzy miesiące. Nowa procedura obowiązuje od 13 marca br. Dodatkowo, od 16 marca bank i ING Lease oferują szybką i uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat i odroczenia rat kredytowych lub leasingowych.

Kredyt odnawialny, który nie był w trakcie indywidualnego procesu restrukturyzacji lub windykacji i będzie zapadał w najbliższym czasie, będzie odnowiony według nowej procedury z możliwością kolejnego wydłużenia. Skorzystanie z tej możliwości wymaga jedynie akceptacji przez klienta w bankowości internetowej dokumentu, który automatycznie został wystawiony przez bank.

Na razie taka opcja jest dostępna tylko dla przedsiębiorców, ale niewykluczone, że już niedługo pojawi się oferta także dla klientów indywidualnych.

Wakacje kredytowe w BNP Paribas

W banku BNP Paribas trwają prace nad wdrożeniem ułatwień dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, których celem jest złagodzenie ewentualnych negatywnych skutków związanych z epidemią koronawirusa – czytamy w komunikacie.

Bank zaoferuje klientom możliwość skorzystania z 3-miesięcznych wakacji kredytowych, o które będą mogli wnioskować zdalnie przez kanały cyfrowe, bez wychodzenia z domu. Wniosek będzie można złożyć bez dodatkowych opłat, nie będzie również potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów.

Alior Bank zachęca do korzystania z bankowości elektronicznej

– Najbliższe dni to czas, który z powodu odpowiedzialności za siebie i innych, powinniśmy spędzić w domu. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – korzystaj z bankowości Alior Online i z aplikacji Alior Mobile oraz płatności mobilnych lub transakcji bezgotówkowych. Zapoznaj się z aktualnymi informacjami o godzinach pracy i zasadach obsługi w placówkach, a także o bezpiecznym bankowaniu – czytamy w komunikacie na stronie Alior Banku.

Na marginesie warto dodać, że w ramach strategii na lata 2020-2022 Alior Bank zamierza aktywnie rozwijać aplikację mobilną, a już niedługo pojawią się w niej takie możliwości jak zakup biletów komunikacji miejskiej, ubezpieczenie samochodu, czy płatności za paliwo i autostrady.

Obecnie w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego część placówek Alior Banku może być tymczasowo zamkniętych lub pracuje w zmienionych godzinach. Wszystkie oddziały własne pracują w godzinach 11:00-16:00, a placówki partnerskie (punkty franczyzowe z logo Alior Bank Partner) są otwarte tak jak do tej pory – czytamy w komunikacie banku.