IPO
Globalne spowolnienie gospodarcze, kontynuacja cyklu zaciskania polityki monetarnej oraz dynamiczna sytuacja geopolityczna wciąż negatywnie oddziałują na sytuację na rynku debiutów giełdowych.
W okresie od stycznia do grudnia 2022 roku na świecie zanotowano tylko 1333 transakcje, z których wpływy wyniosły 179,5 mld dolarów. To spadki – rok do roku – o odpowiednio 45% i 61%.
Według nieoficjalnych informacji, Chime przymierza się do wejścia na nowojorską giełdę. Neobank kontaktował się już w tej sprawie z Goldman Sachs.
Mijający rok przyniósł najwięcej debiutów giełdowych od 20 lat. Debiut InPost o wartości 3,9 mld USD był szóstym co do wielkości IPO na świecie.
To wynik poniżej wcześniejszych oczekiwań, ale i tak sprawia, że challenger stał się najbardziej wartościowym bankiem z Ameryki Łacińskiej notowanym na giełdzie.
Kurs akcji STS Holding nie zmienił się na otwarciu w pierwszym dniu notowań i wyniósł 23 zł.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r. zadebiutowało 1 635 firm, a wartość debiutów wyniosła 330,7 mld USD, co oznacza wzrost odpowiednio o 87% i 99% rok do roku.
Wznowiona została emisja akcji w ramach kapitału docelowego, która została zawieszona 23 lipca br. Pozyskane środki TenderHut przeznaczy na rozwój oraz ekspansję zagraniczną.
Wspomniana wycena może sprawić, że Nubank stanie się najbardziej wartościowym bankiem w Brazylii. Całkiem nieźle jak na ośmioletni fintech.
Po słabym debiucie na Nasdaq w zeszłym tygodniu, Robinhood odnotował w środę gwałtowny wzrost kursu akcji, osiągając na krótko 85 USD, czyli o ponad 80% w porównaniu z zamknięciem z poprzedniego dnia.
Wartości i liczba IPO zachęcają do dywersyfikacji inwestycji i do przyjrzenia się możliwości zakupu akcji jeszcze przed wejściem spółki na giełdę.