Według danych przygotowanych przez Dealroom dla brytyjskiej rady ds. gospodarki cyfrowej, ekosystem technologiczny w Wielkiej Brytanii jest obecnie wyceniany na 1 bilion USD. To ponad dwukrotnie więcej niż wartość firm technologicznych w Niemczech. Taki wynik plasuje UK jedynie za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Minister Cyfryzacji Chris Philp komentując ten sukces wskazał, że rząd ciężko pracuje nad tym, aby Wielka Brytania była najlepszym miejscem do zakładania i rozwijania firm technologicznych. Podkreślił przy tym ważną rolę regulacji. Ostatnio głośno było o działaniach brytyjskich regulatorów, którzy jednogłośnie przypomnieli o konieczności przestrzegania przepisów dotyczących kryptoaktywów.

Olbrzymie wyceny brytyjskich fintechów

Wielka Brytania to dom dla 13 decacornów (firm wycenianych na minimum 10 mld dolarów) z sektora technologicznego. Większość z nich to fintechy lub spółki związane z usługami finansowymi, takie jak Markit, WorldPay, Checkout.com, Revolut, FNZ, Wise, Rapyd, Admiral Group i eToro.

Jak podaje serwis Finextra.com, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2022 roku brytyjskie firmy technologiczne pozyskały ponad 6 mld funtów. Z tego przeszło połowę środków otrzymały fintechy jak FNZ, GoCardless i platforma Checkout.com, której wycena niedawno wzrosła do 40 miliardów dolarów.

Sam Atom Bank, jeden z największych challenger banków na Wyspach, zebrał na początku roku ponad 75 mln GBP dofinansowania. Podniosło to jego wycenę do poziomu 435 mln funtów. Pozyskany kapitał miał m.in. wesprzeć Atom Bank w przygotowaniach do IPO.

Natomiast z danych Innovate Finance wynika, że w ubiegłym roku fintechy w Wielkiej Brytanii zebrały od inwestorów 11,6 mld USD. W gronie spółek, które otrzymały największe finansowanie znalazł się m.in. Revolut, Starling oraz neobank Monzo.