Fundraising
PFR Ventures i Inovo.vc przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w pierwszym kwartale 2025 roku.
Zaczęło się od tweeta i drona zbudowanego na hackathonie w 24 godziny.
Polski fintech BidFinance, twórca innowacyjnej platformy aukcyjnej do sprzedaży i kupna portfeli wierzytelności, otrzymał 7 mln zł finansowania od funduszy 4growth VC, FundingBox oraz grupy aniołów biznesu.
W 2021 roku amerykańska firma była wyceniana na 13,5 mld dolarów, a jej zakupem zainteresowała się Visa.
Digital Ocean Ventures Starter koncentruje się na inwestycjach w sektorze FinTech oraz cyfrowej transformacji.
Nowa mega-runda sprawi, że OpenAI będzie warte ponad 300 mln USD. Bloomberg podaje, że transakcja ma wkrótce dojść do skutku.
Firmy z sektora FinTech miały odpowiadać za 16% wszystkich transakcji, plasując się tuż poza podium.
Z usług fintechu korzysta ponad 6 mln klientów. Firma działa także w Polsce. Teraz jej głównym celem jest osiągnięcie rentowności.
W 2024 roku wolumen płatności Stripe miał wzrosnąć do poziomu 1,4 bln dolarów, co stanowi wzrost o 38% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Co ciekawe Elon Musk kupił X, wcześniej znany jako Twitter, za tą samą cenę w 2022 roku. Teraz firma ma powrócić do wcześniejszej wyceny.
Rok 2024 okazał się trudnym okresem dla branży FinTech. W ciągu ostatnich 12 miesięcy globalne inwestycje wyniosły jedynie 95,6 mld USD.
Według doniesień Bloomberga transakcja ta mogłaby zwiększyć wartość firmy o 15 mld USD, ale do rekordowej wyceny trochę jeszcze brakuje.
500 mln PLN to finansowanie dłużne, a 31 mln złotych kapitał od inwestorów. Fintech ma w planach m.in. akwizycje i wyjście za granicę.
Tylko w zeszłym roku firmy zajmujące się sztuczną inteligencją pozyskały około 20% wszystkich pieniędzy na rynku VC w regionie.
Nowy kapitał ma wesprzeć działalność Solaris do czasu osiągnięcia rentowności. Firma działa w modelu BaaS.
Porównując 2024 do 2023 roku i wykluczając tak zwane megarundy, wartość rynku spadła o 10%.
W 2024 roku wartość inwestycji w sektor FinTech na Starym Kontynencie wzrosła o 10%, w porównaniu do roku wcześniejszego.
Firma zajmuje się opieką nad pacjentami onkologicznymi. Spółka powstała w 2018 roku, a na jej czele stoi Marek Ostrowski.
Szymon Janiak, znany inwestor z sektora venture capital, przejął większościowy pakiet udziałów w spółce Buycoffee.to.
Spółka dostarcza rozwiązanie do likwidacji szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe, oparte o sztuczną inteligencję.
Łącznie wartość europejskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją podwoiła się w ciągu zaledwie czterech lat.
Nowe fundusze venture capital, które otrzymają kapitał w ramach programu FENG to 4growth VC, Aegis Capital, iif VC, Kogito Ventures i Lowercap.
Singapurski fintech Partior ma wspierać międzybankowy system rozliczeniowy w ramach technologii blockchain.
Wordware oferuje narzędzia do tworzenia agentów AI, oprogramowania sztucznej inteligencji wykonującego zadania za użytkowników.
Chociaż nie mówimy o zatrważającym, 50-cio procentowym spadku, który miał miejsce w 2023 roku, to wciąż wynik jest niższy względem roku ubiegłego.
Startup przygotowywał się do obecnych wyborów prezydenckich w USA, licząc, że stanie się wiarygodną alternatywą dla platformy X.
CEO firmy przyznał, że startup miał również inne oferty, choć żadna z nich nie była tak duża jak ta od Google.
Fintech Moniepoint twierdzi, że w ciągu ostatniego roku liczba jego klientów wzrosła aż dwudziestokrotnie.
Nadzieją na zmianę może być sztuczna inteligencja, ponieważ inwestorzy badają jej rosnącą rolę w branży.
Wartość finansowania może przypominać wyniki z 2023 roku, ale liczba transakcji (zwłaszcza zalążkowych) jest niższa.
Inwestycja ma pomóc firmie rozszerzyć swoją ofertę na skalę międzynarodową i pozyskać nowych klientów biznesowych.
Innowacje w zakresie sztucznej inteligencji i embedded finance zapoczątkowały ożywienie w finansowaniu fintechów - wynika z danych Dealroom.
Zgodnie z najnowszym raportem KPMG pierwsza połowa 2024 roku była najgorszym okresem, pod względem inwestycji, dla sektora FinTech od czterech lat.
To większy zastrzyk gotówki niż wartość wydatków rządu Zimbabwe w 2021 roku. Pieniądze są potrzebne do utrzymania kosztownej działalności firmy.
Fundusz Jet Ventures inwestować będzie w Czechach, Polsce, Słowacji, a także Niemczech i Austrii.
Kapitał i wsparcie partnera mają pomóc Pergaminowi w budowie globalnej platformy do zarządzania umowami.
PFR Ventures podpisało pierwsze cztery umowy z zespołami zarządzającymi funduszami venture capital w ramach programu FENG.
PastPay, dostawca rozwiązań płatniczych B2B, ogłosił rundę finansowania serii A o wartości 12 milionów euro, prowadzoną przez Platina Capital.
CloudPay obsługuje procesy płacowe 280 firm, w tym Visa, Wayfair, Wells Fargo, Expedia i London Stock Exchange.
Wartość globalnych inwestycji w branżę w spadła z poziomu 62,3 mld dolarów w drugiej połowie zeszłego roku do 51,9 mld USD w pierwszej połowie roku obecnego.
To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 38 transakcjach w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa.
Firma planuje wykorzystać fundusze do rozszerzenia biznesu w Europie - celem jest start w 10 kolejnych miastach w ciągu najbliższych sześciu lat.
Dzięki dokapitalizowaniu eFaktor chce zostać największym faktorem pozabankowym do 2028 roku.
Firma oferuje rozwiązanie do weryfikowania umiejętności i kwalifikacji kandydatów do pracy.
Climate X zostało założone przez CEO Lukky Ahmeda oraz COO Kamila Kluzę, który modelował ryzyko dla Barclays, MUFG i Accenture.
Fundusze zostaną wykorzystane na rozwój produktów i ekspansję międzynarodową, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
PFR Ventures i Inovo VC podsumowują pierwszy kwartał 2024
Fundusz inwestuje w poszczególne projekty kwoty 5-15 mln EUR, w zamian za udziały 20-40% w kapitale.
W I kwartale bieżącego roku wartość inwestycji w branżę spadła o 16%. To wnioski z nowego raportu opracowanego przez CB Insights.
Genomtec pozyska ponad 10 mln PLN, które w większości zostaną przeznaczone na przyspieszanie prac nad rozwojem projektu onkologicznego.

