GovTech
To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód.
Funkcja ePłatności umożliwia mieszkańcom miast objętych pilotażem realizowane za pomocą mObywatela różnych opłat urzędowych.
Dotychczas z aplikacji mZUS korzystali przede wszystkim rodzice, którzy za jej pomocą mogli składać wnioski o świadczenia rodzinne.
W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie opcji płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.
Dzięki Autenti eDelivery będzie można za darmo przetestować usługę odbierania i nadawania przesyłek poleconych.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jest to usługa zaufania uregulowana w rozporządzeniu UE eIDAS.
O planach rozwoju systemu ePłatności dla samorządów poinformował Hubert Gniadowicz, dyrektor pionu usług cyfrowych w COI.
Organizacje branżowe szacują, że do rejestru zastrzeżeń PESEL może wpływać nawet 10 mln zapytań dziennie.
Firma to rozwiązanie, które ma pomagać przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.
VeloBank jako pierwszy bank w Polsce zintegrował się z Węzłem Krajowym
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało treść ustawy. Trwają konsultacje.
W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że roczne rozliczenie podatku dochodowego PIT-37 możemy złożyć jednym kliknięciem. Katalog usług realizowanych online stale rośnie.
Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, przekazał PAP, że wraz z początkiem wakacji resort będzie zgłaszał nowe funkcjonalności aplikacji.
Teraz resort ma przeanalizować uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i w drugiej połowie marca przedstawić do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się m.in. za pomocą aplikacji mObywatel, e-Dowodu, czy bankowości elektronicznej.
Chodzi o możliwość regulowania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dzięki wykorzystaniu BLIKA.
Resort zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i wskaże nowy termin wdrożenia systemu.
Od 1 czerwca banki, czy firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL.
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur.
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca wypożyczalnie aut do dołączenia do testów planowanego rozwiązania.
mDowód jest dostępny w nowej aplikacji mObywatel, a banki mają obowiązek jego honorowania od 1 września.
Oznacza to, że klient podczas wizyty w oddziale banku, nie musi posiadać tradycyjnego dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości.
Od 1 września Bank Pekao, na podstawie ustawy o aplikacji mObywatel, wprowadza możliwość potwierdzenia tożsamości klienta na podstawie mDowodu.
Bank wprowadza to rozwiązanie kilka dni przed ustawowym terminem wskazanym na 1 września, kiedy to klienci banków będą mogli posługiwać się mDowodem.
Mieszkańcy mogą korzystać z bezprowizyjnych płatności BLIK za podatek od nieruchomości z poziomu aplikacji mObywatel.
Kilka dni temu minister cyfryzacji skierował do 14-dniowych uzgodnień nowelizację uchwały w sprawie Inicjatywy WIIP. Celem jest m.in. rozwój usług chmurowych dla administracji publicznej.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił "Blog nadzorczy UKNF", gdzie będą publikowane komentarze dotyczące aktualnych spraw związanych z funkcjonowaniem polskiego sektora finansowego.
Uruchomiona w połowie lipca aplikacja mObywatel będzie się regularnie rozwijać. Przez najbliższe miesiące będą uruchamiane kolejne usługi w aplikacji.
Centralny Ośrodek Informatyki twierdzi, że serwery nie wytrzymały ogromnego zainteresowania aplikacją.
Teraz przy logowaniu do Profilu Zaufanego konieczne będzie podanie nie tylko loginu i hasła, ale także dodatkowe potwierdzenie operacji.
W oparciu o tymczasowe prawo jazdy będzie można prowadzić samochód przez 30 dni. Usługa ma pojawić się już w sierpniu.
Najważniejsza zmiana to zrównanie elektronicznego dowodu osobistego z jego plastikowym odpowiednikiem. Będą to jednak dwa osobne dokumenty.
Ministerstwo Zdrowia mierzy się ze swoistą plagą w wystawianiu e-recept. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni aż 60 tys. "druków".
Usługa dostępna jest dla wszystkich instytucji, które będą musiały akceptować dowód osobisty z aplikacji na równi z tradycyjnym dokumentem.
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o podpisaniu ustawy o aplikacji mObywatel. Dzięki temu dowód w telefonie zostanie prawnie zrównany z fizycznym dokumentem.
We wrześniu aplikacja Ministerstwa Finansów umożliwi generowanie unikalnego identyfikatora, pozwalającego na przypisanie e-paragonu do konkretnej osoby.
Minister cyfryzacji wydał komunikat, zgodnie z którym do 10 grudnia podmioty objęte ustawą muszą wdrożyć rozwiązania techniczne i organizacyjne niezbędne do uruchomienia systemu e-Doręczeń.
Diia.pl spełnia rolę dokumentu pobytowego dla Ukraińców przebywających w Polsce. Służy on, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE.
Na przełomie czerwca i lipca aplikacja mObywatel będzie już dostępna w nowej odsłonie. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zaprezentował na swoim profilu na Twitterze jak apka będzie wyglądać.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu zrównanie dokumentów zawartych w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi.
Od wczoraj każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji w aplikacji mObywatel. To nie jedyne nowości.
Zapraszamy na rozmowę z Jerzym Judyckim, product ownerem eDO App w PWPW. Rozmawialiśmy m.in. o metodach weryfikacji tożsamości, potencjale e-dowodu oraz transformacji biznesu w kierunku paperless.
Ze sklepów Google Play oraz App Store można już pobrać aplikację ZUS. Umożliwia ona składanie wniosków o wybrane świadczenia dla rodziny.
Za nami siódma edycja Fintech Brunch. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy Jerzego Judyckiego z PWPW. W swojej prezentacji przybliżył on m.in. zastosowania e-dowodu.
W serwisie e-US można już złożyć formularz UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych.
Podatnicy mogą obliczyć zarówno jednoczesne świadczenie dwóch umów o pracę, jak i umowy o pracę i umowy zlecenia. Niedługo mają pojawić się kolejne nowości.
Razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.
Uproszczono nawigację całej aplikacji, ale również dziecięce certyfikaty COVID, oraz przyciski do aktualizacji dokumentów samochodowych w sekcji mPojazd.
Według zapowiedzi, już wkrótce cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Sprawę komentują eksperci z Signius i EuroCert.