Po słabszym 2020 roku, kiedy to globalne inwestycje w sektor FinTech wyniosły niemal 125 mld USD, rok 2021 przyniósł wynik zbliżony do rekordowego 2019. Szacowania te pochodzą z raportu KPMG „Pulse of Fintech” dotyczącego drugiego półrocza 2021, przy czym uwzględniają one zarówno inwestycje VC, PE, jak i M&A (Mergers and Acquisitons, czyli fuzje i przejęcia).

Pełny raport „Pulse of Fintech H2 2021” można pobrać tutaj.

Rekordowe inwestycje VC w sektor FinTech

Globalne inwestycje venture capital w fintechy osiągnęły rekordową wartość 115 mld dolarów w 2021 roku. Tym samym został pobity poprzedni rekord w wysokości 53,2 mld USD, ustalony w 2018 roku – podano w raporcie KPMG.

W 2021 r. odnotowano również rekordowe 5684 transakcji. Odpowiadają za to głównie fundusze VC i PE, które w ubiegłym roku przeprowadziły w sektorze FinTech odpowiednio 4720 i 144 transakcji. Jak wskazują dane KPMG, w żadnym z trzech poprzednich lat nie udało im się nawet zbliżyć do takich liczb. Transakcje M&A również osiągnęły historyczny wynik w wysokości 820.

Warto podkreślić, że ogólna liczba transakcji w ubiegłym roku była na wysokim poziomie w każdym znaczącym regionie, w tym w obu Amerykach, obszarze EMEA oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Jakie fintechy przyciągały uwagę inwestorów?

Wraz z rosnąca popularnością kryptowalut i technologii blockchain rosły chęci do ulokowania kapitału w spółkach, które działają w tym obszarze. Zapału inwestorów nie ostudziły ruchy ze strony państw nieprzyjaznych rynkowi krypto, takich jak m.in. Chiny. Przypominamy, Ludowy Bank Chin sygnalizował, że wszystkie transakcje związane z kryptowalutami są nielegalne. Ostatecznie inwestycje w obszar kryptowalut i blockchain poszybowały w górę z 5,4 mld USD w 2020 r. do ponad 30 mld dolarów w 2021 roku.

Raport KPMG potwierdza, że rok 2021 był czasem solidnych inwestycji w fintechy oferujące usługi BNPL. Bardzo udaną rundę inwestycyjną odnotowała szwedzka Klarna, podczas niej zabezpieczyła ponad 1 mld USD. Głośno było także o przejęciu przez PayPal za około 2,7 mld dolarów japońskiego fintechu Paidy. Wartą odnotowania jest także akwizycja Block (dawniej Square), która dotyczy australijskiego Afterpay. Kwotę tej transakcji oszacowano na imponujące 29 mld dolarów.

Ubiegły rok przyniósł także wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami, które pomagają zarządzać danymi i przekuwać je w usprawnienie procesów decyzyjnych. Przykładowo, działająca w tym obszarze spółka Quantexa pozyskała aż 153 mln USD w Serii D. Eksperci KPMG wskazują również na inwestycyjne ożywienie w sektorze WealthTech oraz w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Challenger banki zgarniają miliony

Najnowszy raport z serii „Pulse of Fintech” wskazuje, że w drugim półroczu 2021 r. uwaga inwestorów skupiła się na challenger bankach. Wyróżniono przy tym m.in. udane rundy finansowania po stronie amerykańskiego neobanku Chime (1,1 mld USD), a także brytyjskiego fintechu Revolut (800 mln USD).

Co przyniesie rok 2022 w sektorze FinTech? Jeśli chodzi o inwestycje, według ekspertów KPMG w tej przestrzeni widoczny jest obecnie duży optymizm. Podsycają go ostatnie rundy inwestycyjne zakończone sukcesem, m.in. globalna platforma płatnicza Checkout.com pozyskała niedawno miliard dolarów w Serii D.