KNF


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to główny urząd nadzorczy dla sektora finansowego w Polsce. KNF nadzoruje sektor bankowy, ubezpieczeniowy, inwestycyjny oraz płatniczy. Celem nadzoru jest ochrona depozytów Polaków. KNF prowadzi rejestr krajowych instytucji płatniczych, małych instytucji płatniczych, instytucji pożyczkowych. KNF wydaje także rekomednacje dla sektora finansowego np. rekomendacje dotyczące polityki kredytowej banków. Urząd słynie z tzw. listy ostrzeżeń KNF, na którą wpisywane są firmy i osoby prowadzące działalność niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Jedną z inicjatyw KNF jest piaskownica regulacyjna dla fintechów. Przewodniczącym KNF jest dr hab. Jacek Jastrzębski.
16 sierpnia 2022, 16:32
Banki zamykają oddziały i redukują zatrudnienie

Z najnowszych danych UKNF wynika, że na koniec czerwca 2022 roku w sektorze bankowym pracowało 142 597 osób – to o ponad 3 tys. mniej niż rok wcześniej.

15 lipca 2022, 10:31
KNF apeluje o rozsądne korzystanie z wakacji kredytowych

Urząd zachęca kredytobiorców, aby środki zaoszczędzone w trakcie wakacji kredytowych wykorzystać do nadpłacenia kredytu hipotecznego.

12 lipca 2022, 17:13
KNF dodaje nowe podmioty na listę ostrzeżeń

Pierwsza firma posługiwała się nazwą "bank" pomimo, że nie posiadała licencji bankowej. W przypadku dwóch pozostałych powodem wpisania na listę było prowadzenie działalności inwestycyjnej bez zezwolenia.

8 lipca 2022, 14:03
Przewodniczący KNF o wyzwaniach regulacyjnych w innowacjach finansowych [Wideo]

Podczas II edycji konferencji naukowej organizowanej przez UKNF, Fintech Poland i UW mieliśmy okazję porozmawiać z Jackiem Jastrzębskim, przewodniczącym UKNF.

10 czerwca 2022, 19:48
KNF publikuje ważny komunikat dla branży kryptowalut

Urząd zaleca, aby instytucje nadzorowane zakończyły współpracę z biznesami krypto, jeśli nie ma pewności, że owe nie współpracują z podmiotami objętymi sankcjami.

Ikona podcastyOstatnie podcasty
Hakerzy rosną w siłę. Poznaj strategię cyberbezpieczeństwa Prebytes [Podcast]
Fenige kończy 10 lat i przechodzi rebranding [Podcast]
System workflow w bankowości. O zaletach i możliwościach [Podcast]
Nowa odsłona Fintek.pl. O planach na 2023 rok
Cognitive Banking. Czym jest i jak może nas wspierać w czasach kryzysu? [Podcast]
Podcasty